הגנים הבהאים בחיפה

כיפת הבאב (כיפת הזהב) שבה טמונים שרידי הנביא המבשר של הדת הבהאית הוא לב ליבו של המרכז הבהאי העולמי בחיפה ומרכזם של גנים מרשימים ומטופחים להפליא. הגנים נבנו ב 19 מפלסים לאורך גרם מדרגות ארוך שיורד מהכרמל אל כיפת הזהב וממשיך עד למושבה הגרמנית. ניתן להצטרף לסיור מודרך בחלק העליון של הגנים ללא תשלום וללא צורך ברישום מוקדם. הסיורים יוצאים משער צדדי ברחוב יפה נוף והם מתקיימים בכל יום בשעות הבוקר להוציא ימי רביעי ומועדים מיוחדים. הכניסה לגנים מותנית בבדיקה בטחונית ובקוד לבוש מכבד. שעות הסיורים והודעות על סגירת הגנים מתפרסמים באתר הגנים. הגעה

סוג מסלול: קווי צל: ללא
משך: 45 דקות אורך: כחצי ק"מ
ליד: חיפה עונה: כל השנה

תואי שטח: הסיור עובר בתוך גן פסטוראלי בירידה לאורך גרם מדרגות.
עומס: סיור מודרך בקבוצות
הגעה: הסיור יוצא משער צדדי ברחוב יפה נוף 45 בחיפה
התמצאות: סיור מודרך
מפה: מפה מספר 4 - הכרמל ורמות מנשה

הגעה

הסיור יוצא מרחוב יפה נוף 45 בחיפה, יורד בגרם מדרגות ארוך ומגיע אל כיפת הזהב. מומלץ להתחיל את הסיור לפני השעה 12:00 שבה נסגרים הגנים הפנימים.

הסטוריה

מקורה של הדת הבהאית בדת הבאבית שנוסדה בפרס בשנת 1844. מכיון שהדת החדשה התפלגה מהאסלם השיעי, השלטונות בפרס ניסו לעצור את התפשטותה, רדפו את מאמיניה ובשנת 1850 הוציאו להורג את מייסד הדת, סיד עלי מוחמד שיראזי (ה"באב"). את מקומו של הבאב טפס בהדרגה מירזא חוסיין עלי נורי, שנודע לימים כבהאא אוללה. לאחר נסיון התנקשות כושל של מאמינים באבים בשאה הפרסי, גורש הבהאא אוללה מפרס לעיראק העות'מאנית ולאחר תלאות רבות הוגלה לארץ ישראל (1868) ונכלא למשך שנתיים במצודת עכו.

הסטוריה

לאחר שחרורו, נשלח הבהאא אוללה למעצר בית בבית עבוד שבעכו ובערוב ימיו התגורר באחוזת בהג'י שבה גם ניקבר (1892). בהאא אוללה נטש את הדת הבאבית שאת הנהגתה ירש מה"באב" ויסד תחתה את הדת הבהאית, דת שוויונית הדוגלת בעקרונות ליבראליים. בדת החדשה נשמר מקומו של מייסד הדת הבאבית כנביא שבישר את בואו של הבהאא אוללה.

הגנים

הגנים שבמרכזם ניצבת כיפת הבאב (כיפת הזהב), נבנו ב 19 מפלסים לאורך גרם מדרגות שצופה על עכו (שבה נקבר הבהאא אוללה). המספר 19 הוא מספר קדוש בדת הבהאים שמסמל את הבהאא אוללה ואת 18 תלמידיו.

הגנים

הגנים

הגנים

הגנים

הארכיון הבין לאומי

הגנים

כיפת הזהב

כיפת הזהב נבנתה על גבי המוזליאום, שבו נקבר סיד עלי מוחמד שיראזי (ה "באב"), מייסד הדת הבאבית והנביא המבשר של הדת הבהאית. בניית המקדש הושלמה בשנת 1953.

הגנים

הגנים

הגנים

סוף הסיור

הסיור מסתיים בכניסה הראשית לגנים שבשדרות הציונות, שם ממתינות על פי רוב מוניות שירות שחוזרות אל נקודת המוצא שברחוב יפה נוף.

חזרה לראש העמוד