החי בר בכרמל

החי בר בכרמל הוקם בשנת 1973 במטרה להשיב אל הטבע הישראלי בעלי חים שנכחדו מממנו. הסיור באתר עובר לאורך שביל סלול שיוצא ממבנה המבואה של השמורה ויורד אל המכלאות והכלובים שבמורד הדרך. במהלך הסיור ניתן לצפות מקרוב בעדרי היחמורים, באיילי הכרמל ובנשרים. החי בר פתוח בשבתות ובימי חול המועד. הגעה

סוג מסלול: קווי צל: 10%
משך: כשעה אורך: קילומטר
ליד: אוניברסיטת חיפה עונה: כל השנה

תואי שטח: ירידה ועליה לאורך שביל סלול.
עומס: עמוס בשבתות ובחגים
הגעה: כמאה מטרים אחרי הכניסה הדרומית לאוניברסיטת חיפה יש לפנות מכביש 672 ימינה אל עמדת המידע של רשות הטבע והגנים. מעמדת המידע יש לחבור אל דרך הגישה לשמורה ולנסוע עוד כקילומטר עד לחניה.
התמצאות: הסיור עובר במורד שביל סלול
מפה: מפה מספר 4 - הכרמל ורמות מנשה

תחילת המסלול

המסלול עובר לאורך שביל סלול שיוצא ממבנה המבואה של השמורה וממשיך בירידה עד לכלוב הנשרים. לפני הירידה ניתן לפנות אל רחבת התצפית שסמוכה לכניסה. הרחבה משקיפה על אפיק נחל גלים ועל הים התיכון.

בריכת הסלמנדרות

השביל עובר ליד בריכת הסלמנדרות ומשם ממשיך אל איזור המכלאות.

עיזים, כבשים ואיילים

במורד השביל נמצאות שלוש מכלאות ובהן עדרי עז בר כרתית, כבש בר אירני ואיילי הכרמל. בסמוך לשתי המכלאות העליונות הוקם גשר עץ קצר שיוצא מהשביל הראשי ומוביל אל רחבה שצופה על העדרים. המכלאה השלישית נמצאת בהמשך השביל ובה עדר קטן של איילי הכרמל.

עז הבר הכרתית

עז הבר הכרתית היא מין מבויית של עז שאינו חלק מתוכנית ההשבה לטבע.

הדרך אל מכלאת הכבשים

רחבת התצפית מעל למכלאת הכבשים

כבש הבר האירני

כבש הבר האירני הוא מין של כבש מבויית שלא חי בעבר בארץ ולכן אינו נכלל בתוכנית ההשבה לטבע. קרניו של כבש הבר האירני אינן נושרות ולפיכך גודלן מעיד על גילו של הכבש.

אייל הכרמל

אייל הכרמל הוא מין של אייל קטן שתפוצתו רחבה (נפוץ באיזורים שונים באסיה ובאירופה). עד לראשית המאה העשרים חיו איילים בגליל ובכרמל, אולם בעקבות ציד לא מבוקר הם נכחדו מהטבע המקומי. במטרה להשיב את אייל הכרמל לטבע, הוקם בחי בר גרעין רביה שמקורו בפרטים שהובאו מאירופה. לאחר נסיון שחרור כושל של איילים באזור נחל גלים שלמרגלות החי בר, הוחלט לשחרר את האיילים באזור רמת הנדיב ובהר חורשן ומאז התבססה בדרום הכרמל אוכלוסיית איילים קטנה.

הדרך אל היחמורים

ממכלאת האיילים השביל פונה שמאלה וממשיך עוד כשבעים מטרים עד למכלאות היחמורים.

היחמורים - סיפור הצלחה

היחמור הפרסי הוא מין של אייל גדול שנכחד מהטבע המקומי בראשית המאה העשרים ומצוי גם בסכנת הכחדה עולמית. בזכות גרעין רביה קטן שמקורו באירן ובגן חיות גרמני, חיים כיום בארץ (בטבע, בחי בר ובגני חיות) מאות יחמורים. בניהם עדר גדול ששוחרר והתבסס באיזור נחל כזיב ועדרים ששוחררו בנחל שורק, בגליל העליון ובכרמל.

הדרך אל כלוב הנשרים

ממכלאות היחמורים השביל מתעקל ויורד בחדות אל כלוב העיטמים. (מין של דורס גדול שחי בסמוך למקורות מיים ונמצא בסכנת הכחדה עולמית) ומשם ממשיך אל כלוב הנשרים.

הנשרים

בעקבות הרעלות, התחשמלויות וצמצום שיטחי מחיה, פחתה מאוד אוכלוסיית הנשרים בארץ וכיום הנשרים נמצאים על סף הכחדה. כדי לאושש את אוכלוסיית הנשרים, הוקם בחי בר גרעין רביה המאכלס נשרים שמחמת פציעה או חשיפה לבני אדם, לא ניתן להשיבם לטבע. עד היום שוחררו באיזור החי בר עשרות נשרים שנולדו בשמורה ולאחר יובל שבו לא קיננו באזור נשרים, נרשמו מספר קינונים מוצלחים במצוקי הכרמל.

הנשרים

חזרה לראש העמוד