שמורת נחל תנינים

באיזור המרזבה שלמרגלות חותם הכרמל נובעים מעינות מים מליחים (שמורת בריכת תמסח) שהזינו בתקופה הרומית את אמת המים הנמוכה של קיסריה. סכר שהוקם בסמוך לשפכי הנחלים תנינים ועדה, העלה את מפלס המים ואפשר למים שבאמה לנוע אל קיסריה בכוח הכבידה. בתקופה הביזנטית נחצבו למרגלות הסכר שש טחנות קמח ובתקופה העותמנית נבנו בסמוך להן טחנות נוספות. מסלול מעגלי שיוצא משער הכניסה לשמורה, עובר בין שרידי הסכר עתיק, האמות החצובות והמתקנים הקדומים וחוזר אל נקודת המוצא לאורך אפיקו האיתן של נחל התנינים. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 0%
משך: כשעה אורך: 1.3 קילומטר
ליד: ג'סר א-זרקא, מעגן מיכאל עונה: כל השנה

תואי שטח: המסלול מישורי ברובו
עומס: עמוס בשבתות ובחגים
הגעה: כביש הגישה לשמורה יוצא מפאתי כפר ג'סר א-זרקא.
התמצאות: שילוט וסימון מקומי
מפה: מפה מספר 4 - הכרמל ורמות מנשה

הגעה

דרך הגישה לשמורת נחל תנינים יוצאת מהצומת שבקצה כביש הגישה לכפר ג'סר א-זרקא.

תחילת המסלול

המסלול יוצא ממבנה המבואה שבכניסה לשמורה וממשיך בשביל מישורי לכיוון חורשת האיקליפטוסים שלמרגלות האגם.

תצפית על האגם

בקצה השביל ניצבת עמדת תצפית שמשקיפה על האגם המשוחזר שנוצר ע"י הסכר הרומי. התעלה החצובה שסמוכה לעמדת התצפית, היא קטע מ "האמה הבלתי גמורה" שבנייתה קדמה לבניית הסכר. בניית האמה לא הושלמה מכיוון שהיא נחצבה מתחת לגובה שאפשר לשנע את המים עד לקסריה.

הדרך אל הסכר

מעמדת התצפית נמשיך מערבה לאורך האגם עד למיתקן הויסות שבקצה הדרומי של הסכר.

הסכר

עם התרחבותה של העיר קיסריה, בנו הרומים אמה נוספת (האמה הנמוכה) שהעבירה לעיר את מי נחל תנינים. כדי ליצור הפרש גבהים שיאפשר לשנע את מי הנחל בכוח הכבידה, הוקם סכר בסמוך לשפכי הנחלים תנינים ועדה. מעבר לסכר נחצבו בתקופה הביזנטית שש טחנות קמח עם גלגלי כפות אנכיים שאפשרו לנצל את כוח המים באופן תעשייתי.

מתקן הויסות

מתקן ויסות שכלל שלושה פתחים איפשר לשלוט על כמות המים שהוזרמה לאמה ולטחנות הקמח שנחצבו למרגלות הסכר. במסגרת עבודות שחזור שבוצעו בשמורה, שוחזר גם מתקן הויסות.

מאחורי הסכר

ממתקן הויסות המסלול יורד אל שביל מעגלי שעובר בין מכלול טחנות הקמח שנבנו למרגלות הסכר. בהמשך המסלול חובר לשביל צף ואז שב ומטפס אל ראש הסכר.

טחנות הקמח הביזנטיות

מי הנחל הוזרמו דרך מתקן הויסות אל תעלות חצובות בהן הותקנו גלגלי כפות אנכיים שתנועתם אפשרה להפעיל את אבני הרחיים. מכיוון שתנועת אבני הרחיים היא תנועה אנכית ואילו גלגלי הכפות הסתובבו בתנועה אופקית, טחנות הקמח התבססו על מנגנון מורכב יחסית שאפשר להמיר בין צירי התנועה.

טחנות הקמח הביזנטיות

בחלק מהתעלות הותקנו גלגלי כפות משוחזרים שמופעלים לצרכי הדגמה באמצעות מים שמוזרמים ממתקן הויסות .

טחנות הקמח העותמאניות

בתקופה העותמאנית בוצעו בסכר עבודות תחזוקה ולמרגלותיו נבנו שבע תחנות קמח עם גלגלי כפות אופקיים. המים הוזרמו אל גלגלי הכפות באמצעות מגלשים שנבנו בקירות הסכר.

השביל הצף

ראש הסכר

לאחר הטיפוס, המסלול ממשיך לאורך ראש הסכר

הנקבה הנמוכה

מבט מראש הסכר

נחל תנינים

בקצה הסכר ישנה נקודת תצפית יפה על נחל תנינים. באיזור המרזבה שלמרגלות חותם הכרמל (שמורת בריכת תמסח) נובעים מעינות מים מליחים שמזינים את אפיק נחל תנינים. בזכות מעיינות אלו, חלקו המערבי של נחל התנינים הוא נחל איתן ושוקק חים.

טחנת הקמח העותמאנית

מקצה הסכר ניתן לרדת אל טחנת קמח עותמאנית שנבנתה במתכונת מסורתית: בקומה העליונה נמצא חדר הטחינה ובו אבני הרחיים ואילו במרתפי הטחנה הותקנו גלגלי הכפות. המים ששונעו אל ארובות הטחנה באמצעות אמה, פרצו מפתח שהותקן מעל לגלגלי הכפות והניעו אותם. ציר שהיה קבוע במרכז הגלגל הניע את אבני הרחיים שבקומה העליונה.

אבני הרחיים בתוך הטחנה

שפמנונים בנחל, בסמוך לטחנת הקמח

בין הנחלים

מטחנת הקמח המסלול ממשיך מערבה, פונה דרומה וחוצה את נחל התנינים ואת נחל עדה על גבי גשרים.

לקראת סופו, המסלול נכנס אל תוך אמת המים הנמוכה שנחצבה (באיזור זה) על גבי האמה הלא גמורה.

האמה התחתונה

הקמרון המקורי שנבנה מעל לאמה הנמוכה, לא שרד באזור הזה. ורק כמה מקטעים ממנו שוחזרו לצורך המחשה.

חזרה לראש העמוד