מעינות נחל אורן

מסלול קווי וקצר אל מעינות איתנים ששפיעה דלה, שרידי טחנת קמח וניסיונות התישבות שהותירו את חותמם בנוף. הגעה

סוג מסלול: קווי צל: 20%
משך: שעה וחצי אורך: 2.5 ק"מ
ליד: חיפה, בית אורן. עונה: כל השנה

תואי שטח: תואי שטח מתון ונוח.
עומס: בשבתות יתכן עומס קל ליד עין אלון ובסמוך ל"אגם"
הגעה: מכביש 721 יש לפנות אל חניון האגם
התמצאות: סימון שבילים אדום-ירוק
מפה: מפה מספר 4 - הכרמל ורמות מנשה

הגעה

מכביש 721 נפנה אל חניון האגם, נמשיך ישר ולפני שהכביש חוצה את נחל אורן נפנה שמאלה אל רחבה צרה ולא סלולה שמשתרעת לאורך האפיק.

תחילת המסלול

המסלול מתחיל בשביל אדום שעובר בתוך אפיק נחל אורן. במקום לרדת מהחניה אל האפיק ניתן להמשיך עד לקצה הרחבה, לטפס (בזהירות) על כביש הגישה ל"גבעת וולפסון" ולחצות את הגשר. בשולי הכביש, מצידו השני של הגשר, נשוב ונפגוש את השביל האדום.

האזור בראשית המאה ה- 20

בשנת 1934 רכשה קבוצת יזמים שטח רחב ידים מאיש העסקים שוכרי מנסור, במטרה להקים עליו עיר חדשה בשם "יערות הכרמל". במסגרת המיזם נסללו כבישים והתארגנה קבוצת מתישבים שלקחו חלק בעבודות הפיתוח והשמירה (הקבוצה השתכנה בגבעת שללה הסמוכה וחבריה הראשונים הקימו בשנת 1940 את קיבוץ בית אורן). למרות הפעולות שהתבצעו בשטח ועל אף מאמצי השיווק, המיזם נכשל: מאורעות 1936, שורה של פיגועי טרור ומלחמת העולם השניה האיבו על שיווק הקרקעות. בשנת 1950 הוקמה במסגרת הפרוייקט שכונה בשם גבעת וולפסון אולם עם הכרזת השטח כשמורת טבע נסתם הגולל על המיזם.

הדרך אל "האגם"

הדרך הקצרה שמובילה ממגרש החניה אל הגשר, רצופה בשרידים המעידים על נסיונות ההתישבות במקום. מבין השרידים נציין את עצי ההדר והזית שבחניה (שרידי בוסתן שנטע שוכרי מנסור), את כביש הגישה לגבעת וולפסון ואת הגשר שעליו כתובת משנת 1937 שמנציחה את בניתו ע"י חברת "סולל בונה" . מהגשר השביל האדום ממשיך אל בריכה מלאכותית שהוקמה באפיק נחל אורן. הבריכה שמתיבשת כליל במהלך חודשי הקיץ, מכונה ה"אגם".

"האגם"

"האגם"

המסלול חוצה את הסכר שנבנה בקצה המערבי של הבריכה וממשיך עם השביל האדום לאורך הגדה הצפונית של הנחל.

הדרך לעין אורן

עין אורן

לאחר כ 100 מטרים המסלול מגיע אל מקטע קצר ואיתן באפיק נחל אורן שמקורו בקבוצת נביעות דלות שבוקעות מעין אורן. "יער" ההרדופים שפיאר את חלקו זה של האפיק, נפגע במהלך השריפה הגדולה בכרמל וכעת הוא משתקם.

הדרך אל טחנת הקמח

כ 400 מטרים צפונית לעין אורן ניצבים שרידי טחנת הקמח היחידה שפעלה בכרמל.

הדרך אל טחנת הקמח

הדרך אל טחנת הקמח

טחנת הקמח

טחנת הקמח

הדרך לעין אלון

השביל האדום פוגש לצד הטחנה שביל נוסף שמסומן בירוק (השביל הירוק יורד מאיזור מחצבות קדומים שבשולי כביש 721), חובר אליו וממשיך מזרחה.

הדרך לעין אלון

לאחר כ 500 מטרים, המסלול חוצה את הנחל (בחורף ובתחילת הקיץ יתכנו מים באפיק) וכעבור מספר דקות חולף על פני שביל כחול שמטפס על הר ערקן. מכאן המסלול ממשיך עוד כ 100 מטרים עם השביל הירוק עד לעין אלון.

עין אלון

עין אלון הוא מעין שכבה איתן ששפיעתו דלה. הנביעה העיקרית של המעין מתועלת על פי רוב אל בריכת בטון גדולה ורדודה שנמצאת למרגלות מבנה שאיבה נטוש. כאשר הבריכה יבשה, ניתן להמשיך עם השביל עוד כ 100 מטרים ואז לפנות אל גדת הערוץ הסמוך. כאן, בתוך הסבך נמצא מבנה האגירה שטופס את מי המעין. המים מפכים מתוך פירצה שנפערה בתחתית המבנה ומשם הם זורמים אל שלולית מוצלת שנקותה בתוך האפיק.

הדרך חזרה

מעין אלון המסלול שב וחוזר אל החניה באותה הדרך.

חזרה לראש העמוד