גן לאומי אפולוניה

ארסוף נוסדה ע"י הפיניקים לפני כ 2500 שנים ונקראה על שם אל הכנעני רשף. העיר היתה מיושבת גם בתקופה ההלניסטית (אז שונה שמה לאפולוניה על שם האל אפולו), בתקופה הרומית-ביזנטית ותחת שלטון השושלות המוסלמיות. בשנת 1101 כבשו הצלבנים את אפולוניה, הקיפו את העיר בחומה ובחפיר והקימו למרגלותיה נמל. בשנת 1241 נבנה בתוך העיר ומעל לנמל מבצר אפולוניה. העיר ומבצרה נכבשו והוחרבו בשנת 1265 ע"י הסולטן הממלוכי ביברס. מסלול קצר חוצה את הגן הלאומי, עובר בין שרידי העיר הרומית-ביזנטית ומגיע אל המבצר הצלבני הגעה

סוג מסלול: הלוך חזור צל: ללא
משך: שעה אורך: 1 ק"מ
ליד: הרצליה עונה: כל השנה

תואי שטח: תוואי מישורי
עומס: משתנה
הגעה: המסלול יוצא מקצה רחוב גולדה מאיר שבהרצליה פיתוח
התמצאות: שילוט מקומי
מפה: מפה מספר 10 - גוש דן וחוף פלשת

הסטוריה

ארסוף נוסדה ע"י הפיניקים לפני כ 2500 שנים ונקראה על שם אל הכנעני רשף. העיר היתה מיושבת גם בתקופה ההלניסטית (אז שונה שמה לאפולוניה על שם האל אפולו), בתקופה הרומית-ביזנטית ותחת שלטון השושלות המוסלמיות. בשנת 1101 כבשו הצלבנים את אפולוניה, הקיפו את העיר בחומה ובחפיר והקימו למרגלותיה נמל. בשנת 1241 נבנה בתוך העיר ומעל לנמל מבצר אפולוניה. העיר ומבצרה נכבשו והוחרבו בשנת 1265 ע"י הסולטן הממלוכי ביברס.

תחילת המסלול

המסלול מתחיל בשביל שיוצא ממגרש החניה וממשיך לאורך החפיר שהקיף את העיר הצלבנית.

הדרך אל המבצר

מקצה החפיר השביל מתפצל: שביל מישורי ממשיך ישר עד למצודה ושביל נוסף פונה מערבה אל עבר הים ועובר בין שרידי מבנים מהתקופה הרומית-ביזנטית.

הדרך אל המבצר

הדרך אל המבצר

בנקודה שבה הדרך מתפצלת נפנה אל השביל המישורי ונמשיך לאורכו עד למבצר.

החפיר וחומות המבצר

את המבצר הקיפו חפיר רחב ועמוק ושתי חומות: חומה חיצונית ובה מגדלים עגולים שתמכה בקיר הפנימי של החפיר (מחומה זו לא נותר הרבה) וחומה פנימית שתחמה את החצר הפנימית של המבצר.

החצר הפנימית

סוללת עפר מודרנית שמשמשת כגשר מעל לחפיר מובילה אל השער הפנימי של המבצר. המסלול חוצה את הסוללה ונכנס דרך השער אל החצר הפנימית של המבצר.

החצר הפנימית וחדרי המבצר

במכלול החדרים שמימין לכניסה (צפונה) נמצא חדר האוכל , המטבח וחדר לטחינת דגנים. חדר נוסף במכלול שרוצף בשברים של אבני רחיים שימש כמחסן.

חדרי המבצר

מגדל העוז

מול הכניסה נמצא מגדל העוז של המצודה וממנו תצפית על שרידי הנמל.

תצפית צפונה ממגדל העוז

הנמל

הנמל

הקרב על המצודה

בחדר שמשמאל למגדל העוז (דרומה) נחשף קיר מפוייח – עדות לשרפה שהשתוללה כאן לאחר שהמבצר נכבש והועלה באש. בחדר זה רוכזו חלק מאבני הקלע ששגרו הממלוכים אל עבר המבצר.

הקרב על המצודה

הקרב על המצודה

הדרך חזרה

מהמבצר נשוב על עקבותינו ונחזור באותה הדרך אל החניה.

חזרה לראש העמוד