רמלה העתיקה

רמלה נבנתה בתחילת המאה השמינית לספירה ע"י האומיים כעיר הבירה של המחוז הדרומי של א"י (ג'ונד פלסטין) במקום העיר לוד ששמשה כבירת המחוז עד אז. העיר שגשגה עד שחרבה ברעש 1068 ולמרות שנבנתה מחדש, שוב לא חזרה למעמדה הקודם. לאחר שרמלה נכבשה ע"י הצלבנים (1099) היא זוהתה ע"י הנוצרים כעיר רמתיים צופים המקראית ומאז נודעה לה חשיבות דתית. המסלול יוצא מהמסגד הגדול שסמוך לשוק העירוני וממשיך בתוואי מעגלי שעובר בין אתריה החשובים של העיר העתיקה. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: ללא
משך: שעתיים אורך: 2.5 ק"מ
ליד: רמלה עונה: כל השנה

תואי שטח: תוואי מישורי, טיפוס בגרם מדרגות ארוך אל ראש המגדל הלבן.
עומס: המסלול עובר ברחובות העיר רמלה וחוצה שוק הומה.
הגעה: מכביש 40 יש לפנות לרחוב מנחם דניאל (בהמשך משתנה לשדרות שלמה המלך) ולהמשיך עוד כ 500 מטרים עד לרחבת החניה שסמוכה לשוק הערוני
התמצאות: שילוט עירוני
מפה: מפה מספר 10 - גוש דן וחוף פלשת

תחילת המסלול

מכביש 40 יש לפנות לרחוב מנחם דניאל (בהמשך משתנה לשדרות שלמה המלך) ולהמשיך עוד כ 500 מטרים עד לרחבת החניה שסמוכה לשוק הערוני. מהחניה נשוב אל שדרות שלמה המלך ונמשיך אל המסגד הגדול.

המסגד הגדול

המסגד הוא מבנה כנסיה צלבני בצורת בסיליקה שנבנה באמצע המאה ה 12 והוסב למסגד לאחר שהסולטן הממלוכי ביברס כבש את העיר מדי הצלבנים (1266).

שער הכניסה הצלבני

שער הכניסה הראשי ששימש את הכנסיה הצלבנית קבוע בקיר המערבי של המבנה. לאחר כיבוש העיר, הועתקה הכניסה הראשית אל הכותל הצפוני ומעל השער המערבי בנו הממלוכים את מינרט המסגד. למרגלות המינרט מוצבות שתי כתובות מימי הביניים. הכתובת התחתונה (שנמצאת בין קשתות השער הצלבני) מציינת שהמינרט נבנה (ככה"נ שופץ) ע"י הסולטן הממלוכי מוחמד בן קלאון בשנת 714 להיג'רה (1314 לספירה)

הדרך אל כנסית טרה סנטה

מהכניסה הראשית למסגד שברחוב אסתר המלכה נמשיך ישר אל תוך השוק ובמפגש עם שדרת הדוכנים הארוכה נפנה שמאלה. כארבעים מטרים לאחר הפניה (ליד חנות הדגים), נצא מהשוק אל סימטה צרה ומקצה הסמטה נפנה שמאלה אל רחוב המסדר הפרנצסקני. בתחילת הרחוב נמצאים מבנים מתפוררים הנושאים את סמל הפטריארכיה הארמנית. בקצה הסמטה המסלול פוגש את רחוב קהילת דטרויט חוצה את הכביש וממשיך ישר עוד כ 150 מטרים עד לכנסיית טרה סנטה

סמל הטאפוס

במפגש עם רחוב קהילת דטרויט ניתן לפנות שמאלה, להמשיך כ 80 מטרים ואז לפנות שוב שמאלה אל רחוב פסטר. לאורך הרחוב ניצבת שורת מבנים חד קומתיים שאבן הראשה בכניסה אליהם מעוטרת בסמל הטאפוס, סימלה של הכנסיה היוונית אורתודוקסית. הסמל שמתייחס לכנסיית הקבר הקדוש בירושלים מורכב מתשליב האותיות היווניות טאו ו פי. אותיות אלו מרכיבות את המילה היוונית טאפוס שמשמעותה קבר.

המנזר הפרנצסקני

רחוב המסדר הפרנצסקני מסתיים בסימטה שגובלת בחומת המנזר הקרוי על שם ניקודמוס ויוסף הרמתי. מסורת נוצרית מזהה את רמלה עם רמתיים צופים, עירו של יוסף הרמתי שביחד עם נקדימון דאג לקבורת ישו לאחר צליבתו. בסוף המאה ה 14 נבנה באתר מנזר פרנצסקני ואכסניה שבה התמקם נפוליאון לאחר שכבש את רמלה בשנת 1799. במאה ה 19 המנזר שופץ ומהמבנה העתיק נותר רק האגף הדרום מערבי. הכנסיה שניכרת במגדל הפעמונים הגבוה שלה נבנתה בראשית המאה העשרים. בכנסיה מוצגת תמונה מהמאה ה 16 של הצייר האיטלקי טיציאן שמציגה את הורדת ישו מהצלב.

המנזר הפרנצסקני

בתקופה העותמנית המאוחרת נעשה בערי דרום הארץ שימוש נרחב בצינורות חרס כחומרי גלם לבניית כיפות ומעקות. צינורות מעין אלו משולבים בחומת המנזר ובגג האכסניה העתיקה.

המנזר הפרנצסקני

המנזר הפרנצסקני - הכניסה

שער הכניסה לכנסיה נמצא ברחוב ביאליק, במרחק של כ 30 מטרים מצומת הרחובות "המנזר הפרנצסקני" וביאליק.

הדרך אל המסגד הלבן

משער הכנסיה נמשיך עוד כ 80 מטרים עד שרחוב ביאליק פוגש את שדרות הרצל. בצומת נפנה שמאלה אל צידו המערבי של רחוב הרצל ואחרי כמאה מטרים נפנה שוב שמאלה אל רחוב דני מס. לאחר הפניה נמשיך עם הרחוב עוד כחצי ק"מ עד למסגד הלבן.

המסגד הלבן והמגדל הלבן

המסגד הלבן נבנה בתחילת המאה השמינית לספירה (התקופה העומאית) אך חרב ושופץ מספר פעמים בעקבות רעשי האדמה הרבים שפקדו את העיר. המסגד מקיף חצר גדולה שבה נבנו שלוש בריכות מים בנפח של כ 2000 קוב כל אחת (פתחי השאיבה שבתיקרת הבריכות ניכרים היטב בשטח המסגד). במאה ה 14 נבנה בצידו הצפוני של המסגד המגדל הלבן. מלבד המגדל ובריכות המים שהשתמרו היטב, מרבית שטח המסגד חרב וכיום נותרו רק שרידים מהקיר הדרומי ומהקיר המזרחי של המבנה.

הכתובת על משקוף הכניסה למגדל

כתובת שיש מפוארת שמעטרת את משקוף הכניסה למגדל מציינת את בניתו ע"י הסולטן הממלוכי מוחמד בן קלאון בשנת 718 להגרה (שנת 1318)

בתוך המגדל הלבן

מראש המגדל תצפית נוף פנורמית אליה ניתן לטפס בגרם מדרגות ארוך ומפותל

המסגד והמגדל

הדרך אל בריכת הקשתות

מהמסגד הלבן נמשיך מערבה (ישר עם כיוון ההגעה) לאורך רחוב דני מס ובצומת הרחובות המרוחקת כ 110 מטרים מהמסגד נפנה ימינה אל שדרות חיים וייצמן. לאחר הפניה נמשיך ישר עוד כ 800 מטרים עד לבריכת הקשתות: 600 מטרים לאורך רחוב וייצמן ולאחר חציית הכביש במפגש עם שדרות הרצל עוד כ 200 מטרים לאורך שדרות ההגנה.

בריכת הקשתות

בריכת הקשתות היא מאגר מים גדול המושתת על שלושה טורי עמודים המחוברים בניהם בקשתות מחודדות (האופיניות לאדריכלות המוסלמית). הבריכה נבנתה בתקופה העבאסית כחלק ממפעל המים של רמלה שכלל בן השאר גם את הבריכות בחצר המסגד הלבן ואת אמת המים שהזינה את הבריכות. הכניסה לבריכה כרוכה בתשלום הכולל גם אפשרות לשיט בסירה.

הכתובת

בראש גרם המדרגות שיורד אל קרקעית הבריכה חקוקה כתובת עבאסית שמעידה כי הבריכה נבנתה בשנת 172 להיגרה (שנת 789 לספירה)

חזרה לראש העמוד