חורבת דבורה ומפלי נחל הגילבון

מסלול מעגלי שמתחיל בירידה אל אפיק נחל הג'ילבון. מהאפיק המסלול מטפס אל כפר דבורה שבו שרידי ישוב יהודי מתקופת המשנה והתלמוד ואח"כ שב אל הנחל וממשיך עד לתצפית שבראש מפל הגילבון. מהתצפית המסלול יורד אל הבריכה שבאפיק ומשם הוא מטפס בחדות אל דרך גיפים רחבה שמגיעה עד לחניה. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 10%
משך: 3 שעות אורך: כ 6 ק"מ
ליד: קצרין עונה: כל השנה, אפשרות לרחצה בקיץ

תואי שטח: ירידה חדה אל אפיק הנחל ואל בריכת המפל, חציית נחל רדוד, עליה אל חורבת דבורה ועליה מאומצת ביציאה מהנחל
עומס: בד"כ עמוס מאוד לאורך כל המסלול
הגעה: מצומת נשוט שבכביש 91 יש לנסוע מזרחה עוד 1200 מטרים ואז לפנות שמאלה אל דרך עפר המסומנת באדום
התמצאות: סימון שבילים אדום-כחול
מפה: מפה מספר 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל

הגעה

בצומת מחניים נפנה אל כביש 91, נעבור את צומת נשוט ("הפניה לקצרין") ולאחר כקילומטר ומאתיים מטרים נפנה שמאלה אל דרך עפר המסומנת באדום. אחרי הפניה נסע כקילומטר בדרך עפר משובשת אך עבירה לרכב פרטי עד למפגש עם דרך עפר נוספת המסומנת בכחול. בצומת, נפנה ימינה עם השביל האדום ונמשיך לאורכו עוד כחצי קילומטר עד לחניה.

הגעה

דרך העפר הכחולה עליה פסחנו ממשיכה עוד כקילומטר ומגיעה אל רחבת החניה שבה מסתיים הטיול. מטיילים עם יותר מרכב אחד יכולים להשאיר את אחד הרכבים בחניה זו ובכך לחסוך קילומטר וחצי של הליכה אל הרכבים בסוף המסלול

תחילת המסלול

ראשית המסלול בשביל אדום שיוצא מרחבת החניה ונכנס אל תוך חורשת האיקליפטוס הסמוכה. השביל עובר לצד מבני בטון נטושים ששמשו את צה"ל לאחר מלחמת ששת הימים, חוצה את החורשה וממשיך בירידה תלולה אל עבר אפיק נחל הגילבון.

הירידה אל אפיק הנחל

הדרך לחורבת דבורה

במורד הדרך השביל האדום חוצה את הנחל, פוגש שביל שחור וממשיך לאורכו במעלה המדרון הצפוני של נחל גילבון.

הדרך לחורבת דבורה

במעלה הדרך המסלול פוגש שביל נוסף שמסומן בכחול, חובר אליו וממשיך איתו עד לשרידי הכפר דאבורה.

חורבת דבורה

כפר דאבורה הוא ישוב סורי שנבנה בדורות האחרונים על הגדה הצפונית של נחל הגילבון. בסמוך לכפר נמצאת חורבת דבורה בה שכן בתקופת המשנה והתלמוד ישוב יהודי תוסס. תושבי הישוב הסורי שנטשוהו במלחמת ששת הימים, עשו שימוש משני באבני הכפר הקדום ושילבו תבליטים, פריטים ארכיטקטוניים וכתובות בעברית ובארמית בקירות בתיהם. בין כתלי הבתים נמצאו מספר רב של כתובות ותבליטים ובניהם משקוף המעוטר בשני דורסים האוחזים בזר. בתוך הזר ולצדדיו נחקקה הכתובת "זה בית מדרשו שהלרבי (של הרבי) אליעזר הקפר".

חורבת דבורה

רבי אליעזר הקפר היה תנא בן דורו של רבי יהודה הנשיא, שאמרתו "הקנאה והתאווה והכבוד מוציאין את האדם מן העולם" מובאת במשנה (מסכת אבות ד, כ"א). ממצא זה הוא היחיד מתקופת המשנה בו מוזכר המונח בית מדרש, כל שכן היחיד המזכיר את בית מדרשו של אחד מחכמי המשנה.

חורבת דבורה

בקצה השביל הכחול נמצאת חצר התחומה במבני אבן ובה ספסל מדורג המשתרע למרגלות עץ איקליפטוס. מקום טוב לעצירה. עד לפני מספר שנים היה כאן מבנה אבן יפה ושלם בעל גג הבנוי קמרונות שעליהן מוטות עץ. בקיר המבנה שגובל בחצר, שובץ בבניה משנית תבליט אבן קדום מהתקופה הרומית ובו נשר פרוס כנפיים האוחז זר במקורו ולצידו שני דגים. לא מזמן קרס הקיר הצפוני ותבליט הנשר מבצבץ כעת מבין עיי החורבות.

חזרה לאפיק הג'ילבון

מחורבת דבורה נחזור אל השביל הכחול ונרד לאורכו עד לתצפית שהוקמה מעל מפל דבורה (שגובהו כ 10 מטרים).

מפל דבורה ואפיק הג'ילבון

המסלול שב ופוגש את השביל האדום בסמוך לתצפית ומשם ממשיך בירידה תלולה אל עבר ערוץ הנחל. בדרך לאפיק, ניתן לפנות שמאלה ולהמשיך מטרים ספורים בין סלעי הבזלת עד לבריכה שלמרגלות המפל.

אפיק הג'ילבון

ממפל דבורה המסלול יורד אל אפיק הנחל, נכנס אל תוך הסבך וחוצה את האפיק מגדה לגדה. לאחר כ 400 מטרים השביל האדום מתחיל לטפס במתינות על המדרון הדרומי של הנחל ובמעלה הדרך הוא פוגש שביל נוסף שמסומן בכחול. אל נקודת המפגש ואל השביל הכחול נשוב לקראת סוף המסלול אך כעת נחלוף על פניו ונמשיך עם המסלול האדום אל הבריכה הגדולה שבתחתית מפל הגילבון.

הדרך אל מפל הג'ילבון

בסמוך למפגש השבילים נמצאת תצפית שמשקיפה על מפל הגילבון. מהתצפית נמשיך בשביל צר שעובר מעל הקניון ומסתיים בירידה חדה אל עבר הערוץ. במורד הדרך המסלול מגיע אל האפיק, חוצה אותו ופונה ימינה אל שביל קצר שמגיע עד הבריכה שלמרגלות המפל.

הדרך אל מפל הג'ילבון

מפל הג'ילבון

מפל הגילבון הוא מהגבוהים שבמפלי הגולן. מי המפל הנופלים מגובה של כ 40 מטרים ניטחים בסלעים שלאורך קיר המפל ונתזים לאין ספור רסיסים. בשעות הצהרים, כאשר השמש מאירה את המפל, נוצרת קשת ארוכה המשתרעת בין קצותיו. הבריכה שלמרגלות המפל רחבה מאוד ומתאימה לשחייה, אולם היא משמשת כנקודת עצירה לקבוצות (בעיקר בתי ספר) ולפיכך סביבתה לרוב רועשת ולא נקייה.

הדרך חזרה

מהבריכה נשוב אל השביל האדום (יש לשוב ולחצות את הנחל ולא להמשיך עם צדו המערבי של השביל) ונטפס בחזרה אל מפגש השבילים אדום-כחול הסמוך לראש המפל.

הדרך חזרה

בנקודת המפגש נפרד מהשביל האדום, נפנה אל השביל הכחול ונטפס בדרך תלולה ומיגעת אל עבר מגרש החניה המערבי.

הדרך חזרה

. מי שלא השאיר בקצה העליה רכב נוסף ימשיך לאורך דרך העפר המסומנת בכחול עד לצומת דרכי העפר (כחול-אדום). בצומת יש לפנות שמאלה אל הדרך שמסומנת באדום ולהמשיך איתה עד לחניה.

חזרה לראש העמוד