גן לאומי מבצר נמרוד

מבצר נמרוד נבנה ע"י האיובים ערב מסע הצלב השישי (בשנת 1227) , כהכנה למתקפה צלבנית אפשרית על סוריה. האיובים החזיקו במצודה עוד כשלושה עשורים, אולם שלטונם לא האריך ימים: בשנת 1250 השתלטו קציניהם הממלוכים (עבדים שהוכשרו מגיל צעיר לצבא והגיעו למשרות רמות) על הסולטנות האיובית במצריים והפכו לאדוני הארץ. כעבור עשור (1260) נכבשה גם סוריה. תחילה בידי המונגולים ששמו קץ לשלטון האיובי וכעבור מספר חודשים בידי הממלוכים שהביסו את המונגולים בקרב עין ג'אלוד והרחיבו את שלטונם גם לסוריה. לאחר קרב עין ג'אלוד עברה המצודה לידי הממלוכים. באותה השנה (1260) עלה לשלטון בייברס לאחר שרצח את קודמו בתפקיד. בייברס שיפץ את המבצר והפך אותו למרכז צבאי ושלטוני, ששימש את הממלוכים עד לכיבוש העות'מאני (1517). הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 10%
משך: כשעה אורך: פחות מקלומטר
ליד: נוה אט"יב. עונה: כל השנה

תואי שטח: עליה במדרגות המובילות למבצר, מישור ועליה מתונה לאורך החומות , עליה תלולה אך קצרה אל מגדל העוז
עומס: האתר בדר"כ לא עמוס
הגעה: הגישה לשמורה מכביש 989 המוביל לנוה אט"יב.
התמצאות: שילוט מקומי
מפה: מפה מספר 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל

תחילת המסלול

המסלול מתחיל בשביל קצר שיוצא מהחניה ומטפס אל חדר המבואה שנבנה בחזית המגדל הצפון מערבי של המבצר. תקרת החדר והקומות שנבנו מעליו קרסו באחת מרעידות האדמה שפקדו את האזור ואבניו פזורות כיום למרגלות המבצר.

חדר המבואה

בצידה השמאלי של הרחבה נמצא פתח הכניסה למנהרה שהובילה אל מחוץ למבצר.

המסלול נכנס אל המבצר דרך השער שבקצה הצפוני של הרחבה ופונה ימינה. בראש השער קבועה כתובת הקדשה משנת 1230 שהציב בונה המבצר, הנסיך האיובי - אל עזיז עת'מאן.

כתובת ביברס

בתוך חצר המבצר רוכזו אבני גזית ענקיות שעליהם חקוקה כתובת משנת 1275 שהייתה קבועה בקיר המגדל הצפון מערבי שקרס. הכתובת מהללת את הסולטאן הממלוכי ביברס ומנציחה את פעולות הבניה שביצע במבצר.

תבליט האריה

מכתובת ביברס, נמשיך ישר אל המגדל המערבי. למרגלות המגדל רוכזו שרידי כתובת נוספת מתקופתו של ביברס וכן תבליט בדמות אריה שהיה סמלו המלכותי של הסולטאן.

תבליט האריה

המגדל הדרום מערבי

מהמגדל המערבי נמשיך אל המגדל הדרום מערבי הסמוך, נעלה על גג המגדל (שצופה על הצד הצפוני של המבצר) ונכנס לתוכו.

המגדל הדרום מערבי

גרם מדרגות שיוצא מהכניסה למגדל מוביל אל אולם רחב ידיים.

המגדל הדרום מערבי

בקצה האולם נבנו חדרים צרים מהם יוצאים גרמי מדרגות לוליניים שיורדים אל המפלסים התחתונים של המגדל. גרם המדרגות השמאלי מוביל אל חדרון קטן שבחודשי הקיץ משמש מקום מפלט לעטלפי חרקים.

המגדל הדרום מערבי

המגדל הדרום מערבי

מהחדר הצר שבקצה האולם הראשי נפנה שמאלה וניכנס דרך פרצה בקיר אל תוך חדר ששימש כמאגר מים ושברצפתו נמצאת כיום בריכת מים מלאה. המסלול עובר בשולי הבריכה ועולה דרך גרם מדרגות מאבן (מסתיים בסולם) אל מחוץ למגדל.

החומה הדרומית

ממאגר המים נמשיך לאורך החומה הדרומית של המבצר. מכיוון שצידו הדרומי של המבצר אינו תלול כצידו הצפוני, מרבית המגדלים רוכזו בחומה הדרומית.

המגדלים בחומה הדרומית

המסלול פוגש תחילה את "המגדל היפה", מגדל עגול הבנוי אבנים מהוקצעות היטב שנבנה בתקופתו של ביברס ומשם ממשיך למגדל צר ומלבני שבקירותיו החיצוניים נבנו קמרונות ובהם חרכי ירי.

המגדלים בחומה הדרומית

מגדל העוז

המסלול ממשיך לאורך החומה הדרומית, מגיע אל החפיר שלמרגלות מגדל העוז ומטפס בגרם מדרגות תלול אל פסגתו. מגדל העוז, שימש כאגף מוגבה, נפרד ומבוצר בתוך המצודה, מעין מבצר בתוך מבצר, אליו ניתן היה לסגת בשעה ששאר אגפי המבצר נפלו בידי האויב.

מגדל העוז

חלקו הפנימי של מגדל העוז לא השתמר היטב, אולם שרידי האולמות שמלאו את חלליו וארבעת המגדלים שנבנו בכל אחת מפינותיו נכרים היטב גם היום. מראש המגדל תצפית יפה על הר החרמון ועל ערוץ נחל גובתה.

החומה הצפונית

ממגדל העוז נחזור לאורך החומה הדרומית, לאחר כמאה מטרים נפנה ימינה (בהתאם לשילוט) אל צידו הצפוני של המבצר ונמשיך לאורך החומה הצפונית. בקצה המערבי של החומה הצפונית, ניצב המגדל הצפוני. המסלול נכנס דרך פתח הקבוע בתחתית המגדל אל תוך אולם ריבועי שבקירותיו הותקנו חרכי ירי. גרם מדרגות מטפס מהאולם אל ראש המגדל ומשם חוזר אל חדר המבואה שדרכו נכנסו אל המבצר.

המנהרה

לקראת סיום, המסלול נכנס אל המנהרה שבחדר המבואה ויוצא מהמבצר. שביל קצר מוביל מפתח המנהרה בחזרה אל החניה.

חזרה לראש העמוד