מהר צרויה לנחל ערוגות

מסלול מעגלי, ארוך וקשה שיוצא מכביש הגישה לקיבוץ עין גדי. המסלול מתחיל בטיפוס ארוך על הר צרויה, ממשיך אל מחנה המצור הרומי שמעל מערת האיגרות ויורד אל נחל ערוגות לאורך מעלה האיסיים. הגעה

  • אין להתחיל את המסלול לאחר השעה 7 בבוקר
  • המסלול מיועד למטיבי לכת בלבד
  • יש לצאת מהשמורה עד השעה 16:00 (בחורף).
  • אין להכנס למסלול בימי שרב או כאשר קיים חשש לשטפונות
סוג מסלול: מעגלי צל: 0%
משך: 8 שעות אורך: 12 ק"מ
ליד: קיבוץ עין גדי עונה: חורף, אביב וסתיו להוציא ימי שיטפון ושרב

תואי שטח: עליה חדה לאורך מעלה צרויה וירידה תלולה לאורך מעלה האיסיים. תוואי מתון ברמת המדבר ובנחל ערוגות.
עומס: לא עמוס.
הגעה: המסלול יוצא מכביש הגישה לקיבוץ עין גדי
התמצאות: סימון שבילים ירוק-כחול-אדום. הדרך למחנה המצור לא מסומנת
מפה: מפה מספר 11 - דרום מדבר יהודה

תחילת המסלול

המסלול מתחיל בשביל ירוק שיוצא ממול לרחבת החניה, כ 30 מטרים משער הכניסה לקיבוץ עין גדי.

מעלה צרויה

השביל הירוק עובר לאורך גדר הקיבוץ ולאחר כמה מאות מטרים מתחיל לטפס בתלילות על המדרון המזרחי של הר צרויה (הפרש הגבהים בין הקיבוץ לפיסגת ההר הוא כ 500 מטרים!).

מעלה צרויה

תצפית מרמת חבר

לקראת סוף העליה השביל עובר מעל תהום אדירה ואחרי טיפוס נוסף הוא מגיע אל רמת חבר. בקצה העליה השביל הירוק פוגש שביל קצר שמסומן בסימון שבילים שקוף. המסלול חובר אל השביל השקוף ומטפס במתינות רבה אל הפיסגה סמוכה.

תצפית מרמת חבר

מהפסגה תצפית על ים המלח ועל ההרים והתהומות שמקיפים את ההר מכל עבר. למרות שהפסגה אינה מוצלת, היא מהווה מקום מנוחה אידיאלי בסוף הטיפוס הממושך.

תצפית מרמת חבר

מהר צרויה למערת האיגרות

מהפסגה המסלול חוזר אל השביל הירוק, חובר אל דרך ג'יפים רחבה ובהמשך מגיע אל שביל שמסומן בכחול. אל השביל הכחול שמוביל למעלה האיסיים נשוב אחרי הביקור במחנה הרומי שמעל מערת האיגרות.

מהר צרויה למערת האיגרות

ממפגש השבילים נמשיך בדרך נוחה ומתונה עוד כקילומטר וחצי (כ 750 מטרים עד לחניון הלילה ומרחק דומה אחריו) ואז נפנה דרומה (שמאלה). הדרך אל המערה אינה מסומנת ואינה ניכרת בשטח. כדי להגיע אל המחנה הרומי שמעל המערה (אל המערה עצמה שתלויה על פי תהום, לא ניתן להגיע) יש להמשיך עד המצוקים שמעל נחל חבר. כדי לאתר את המחנה, יש ללכת לאורך תואי המצוק תוך שמירה על מרחק בטוח מהתהום.

מחנה המצור הרומי

מחנה המצור הרומי שנראה מרחוק כחומת אבן נמצא על שלוחה מבודדת מטרים ספורים מעל מערת האיגרות וכמה מאות מטרים מעל אפיק נחל חבר.

מערת האיגרות

מערת האיגרות היא אחת ממערת המפלט שאליה נמלטו משפחות יהודיות מעין גדי מאימת הרומים במהלך מרד בר כוכבא. בחפירות שנערכו במערה (1960-1961) ע"י הארכיאולוג והרמטכ"ל לשעבר יגאל ידין נחשפו סלים שבתוכם גולגלות אדם ומחצלות בהן נעטפו עצומות המתים, שרידיהם של 17 גברים, נשים וילדים שמתו ברעב כתוצאה מהמצור שהטילו הרומים על יושבי המערה (שרידי מחנה המצור ניכרים בשטח גם היום). בנוסף לעצמות הנצורים, נחשפו במערה ממצאים רבים ובניהם מטמון כלי ברונזה, מטבעות, אריגים, כלי איפור, מפתחות בתים וחבילה שבתוכה כלי זכוכית מפוארים שהשתמרו ללא פגם .

האיגרות

לצד החפצים נחשפו במערה גם עשרות מסמכים מתקופת מרד בר כוכבא. המסמכים כוללים 12 איגרות שבהן פקודות ששלח בר כוכבא אל מפקדי המרד בעין גדי. בנוסף לאיגרות נחשף במערה ארכיונה האישי של בבתא בת שמעון. בבתא היתה בת משפחתו של יהונתן בר בעיין, ממפקדי המרד בעין גדי (בבתא ואחותו של יהונתן, היו נשואות לאותו האדם). הארכיון שהוטמן במערה בתוך תיק עור בשנת 135, השתמר היטב. המסמכים מגוללים את סיפור חייה העשיר של בבתא והם כוללים את כתובתה של בבתא ושל ביתה החורגת, חוזי מכר ומסמכים משפטיים שקשורים במשמורת על ישוע, בנה מנישואיה הראשונים.

תצפית מהמחנה הרומי - מערת האימה

על דופן המצוק בקצה המרוחק של נחל חבר (מצד ימין כאשר הפנים לכיוון התהום ) נמצת מערת האימה, מערת מסתור נוספת מימי מרד בר כוכבא שבה נחשפו עשרות שלדי אדם.

הדרך אל מעלה האיסיים

ממחנה המצור הרומי נשוב אל השביל הירוק, נמשיך אל מפגש השבילים ירוק-כחול ואז נפנה אל השביל הכחול.

הדרך אל מעלה האיסיים

השביל הכחול עולה ויורד בין הגבעות וממשיך עד למפגש עם שביל נוסף שמסומן באדום.

ראש המעלה

בנקודת המפגש המסלול פונה ימינה אל השביל האדום, מטפס על גבעה סמוכה ומגיע אל ראש מעלה האיסיים שמפסגתו תצפית מרהיבה על ים המלח ועל נחל ערוגות.

הירידה אל נחל ערוגות

חלקו העליון של המעלה תלול וחלקים נרחבים ממנו מכוסים בדרדרת. במורד הדרך ישנם מספר קטעים מתונים יותר אך ככלל המעלה עובר בתואי קשה ומסוכן וההליכה בו איטית (נמשכת כשעה וחצי).

נחל ערוגות

במורד הדרך המסלול פוגש את נחל ערוגות, חוצה את האפיק וממשיך במגמת ירידה לאורך השביל האדום.

סוף המסלול

במידה שנותר זמן עד לסגירת השמורה, ניתן לחבור אל אחד מהשבילים הכחולים שמתפצלים מהשביל האדום ולהכנס אל תוך הנחל. המסלול מסתיים במגרש החניה שביציאה מהשמורה, במרחק של כחמישה קילומטרים (בתואי הכביש) מהרכב.

חזרה לראש העמוד