הר תבור

סיור מעגלי לאורך השביל הטבעתי שמקיף את פסגת הר תבור. השביל עובר בין תצפיות נוף, ריכוזי פריחה (באביב) ולצד שרידים ארכיאולוגיים שהבולטים מבניהם הם ביצורם איובים מראשית המאה השלוש עשרה. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 50%
משך: שעתיים אורך: כ 2 ק"מ
ליד: דבוריה, כפר תבור עונה: כל השנה, מומלץ באביב

תואי שטח: תוואי מתון
עומס: בד"כ לא עמוס, להוציא מתחם הכנסיה.
הגעה: מכביש 65 יש לפנות אל כפר דבוריה. מהקצה המזרחי של הכפר יוצא כביש מפותל שמעפיל אל הפסגה.
התמצאות: סימון שבילים שחור - ירוק.
מפה: מפה מספר 3 - הגליל התחתון, העמקים והגלבוע

הגעה

במחלף קיסריה יש לפנות מכביש 2 אל כביש 65, להמשיך מזרחה וכ 6 ק"מ אחרי עפולה לפנות אל כפר דבוריה. מהקצה המזרחי של הכפר יוצא כביש מפותל שמעפיל אל פסגת ההר. לקראת סופו הכביש חוצה שער אבן עתיק וממשיך בדרך צרה עוד כ 280 מטרים עד לחניה של כנסית ההתגלות.

ההסטוריה של הר תבור

להר תבור הנישא כ 400 מטרים מעל לסביבתו נודעה חשיבות אסטרטגית כבר בתקופת המקרא. בתקופה הרומית ביצר יוסף בן מתתיהו את ההר לקראת המרד הגדול ברומים (66-70 לספירה) ובתקופה הביזנטית נבנו על פסגתו כנסיות לאחר שזוהה כמקום שבו התרחשה ההשתנות של ישוע (שעל פי האמונה הנוצרית, הקנתה לו את מעמדו הרוחני).

ההסטוריה של הר תבור

עם כינון הממלכה הצלבנית נבנה על הפיסגה מתחם מבוצר שכלל כנסיה ומנזר. המתחם נהרס מאוחר יותר על ידי האיובים שהקימו במקום (בשנת 1212) מצודה. לקראת מסע הצלב השישי האיובים נטשו את התבור והרסו את המבצר. מאז ועד לבניית המנזרים בשלהי המאה ה 19 לא הוקם בתבור מבנה משמעותי.

הר תבור - הכנסיות והמנזרים

בשנות ה 60 של המאה ה 19 נבנה בצידה הצפוני של הפסגה מנזר אורתודוקסי וכעשור מאוחר יותר נבנה בצד הדרומי המנזר הקתולי של המסדר הפרנסיסקני. כנסית ההשתנות הקטולית נבנתה בין השנים 1919 ו 1924 בסמוך למנזר הפרנסיסקני. כיום ניתן לבקר רק בכנסית ההשתנות, המנזר והכנסיה האורתודוקסים אינם פתוחים לביקורי קהל באופן סדיר.

תחילת המסלול

את הטיול נתחיל בביקור בכנסית ההשתנות (פתוחה בין השעות 8:00-12:00 ו 14:00-17:00). שביל קצר שיוצא מהשער שבקצה רחבת החניה, חוצה את המתחם הפרנסיסקני ומגיע אל הכנסיה. דרך הגישה לכנסיה עוברת בין בית ההארחה והמנזר הפרנסיסקני שנמצאים מימין לשביל ובין מבנים מימי הביניים שנמצאים משני עבריו.

המנזר העתיק

לצד הדרך בסמוך לכנסיה, נמצאים שרידי המנזר העתיק שנבנה בראשית המאה השתיים עשרה.

שרידי המבצר האיובי

למרגלות הכנסיה ניצבים שרידי המבצר האיובי שנבנה בתחילת המאה השלוש עשרה.

כנסיית ההשתנות

.כנסיית ההשתנות שמוקדשת למעמד ההשתנות, נבנתה בין השנים 1919-1924 על גבי כנסיה צלבנית

מסלול הפסגה

מהכנסיה נשוב אל רחבת החניה. מהפינה הדרום מערבית של הרחבה, בסמוך לאחד ממגדלי החומה האיובית, יוצאת דרך עפר קצרה ולא מסומנת שחוברת אל שביל הפסגה. המסלול יורד עם דרך העפר אל שביל הפיסגה (מסומן בשחור), פונה שמאלה וממשיך בתוואי נוח שעובר למרגלות כנסיית ההשתנות והמנזר הפרנסיסקני.

שביל הפסגה

בהמשך הדרך, אחרי ששביל הפסגה פונה צפונה הוא חולף על פני שביל כחול שמסומן על חומת המנזר האורתודוקסי (השביל הכחול מטפס אל הפסגה משולי כפר שיבלי) .

עריוני צהוב

שביל הפסגה

הנוף משביל הפסגה

שביל הפסגה

במפגש השבילים המסלול ממשיך עם השביל השחור וכעבור כמה דקות עובר בסמוך לשרידים של אחד ממגדלי חומת המבצר האיובי. מעט אח"כ המסלול פונה מזרחה וחוצה כרם זיתים.

גביעונית הלבנון

גביעונית הלבנון פורחת באביב בקצה הפאה המזרחית של המסלול

שביל הפסגה

בהמשך השביל השחור פוגש שביל ירוק, חובר לחלקו העליון וחוצה את כביש הגישה למנזר אורתודוקסי. מעבר לכביש ניצבים שרידי המגדל הצפון מערבי של החומה האיובית ולמרגלותיו קטע מהחפיר שהקיף את המבצר.

קפלת הירידה

גשר שחוצה את החפיר מוביל אל קפלת הירידה (מבנה תפילה קטן) שניצב בסמוך לשרידי המגדל. הקפלה נבנתה בראשית המאה העשרים על גבי מבנה תפילה קדום.

קפלת הירידה

הגשר שמוביל אל הקפלה והחפיר

שער הרוחות והדרך חזרה

מקפלת הירידה המסלול ממשיך עוד כ 50 מטרים עד לשער הרוחות. השער, שניצב מעל לכביש שמוביל אל הכנסיה, נבנה בראשית המאה העשרים בתוואי החומה הקדומה. משער הרוחות ניתן להמשיך בשולי הכביש עד לחניה, אולם מכיוון שההליכה לאורך הכביש מסוכנת (הכביש צר מאוד והמכוניות נוטות להדחק לשוליים כדי לאפשר את התנועה בכיוון הנגדי), מומלץ לחצות את הכביש, להמשיך עם השביל השחור ולטפס אל מגרש החניה באותה הדרך שבה ירדנו אל המסלול בתחילת הטיול.

חזרה לראש העמוד