נחל תבור

טיול מעגלי בדרגת קושי בינונית שעובר בנוף חשוף ופראי, בחלקו העליון והאיתן של נחל תבור. המסלול משלב קטעי עליה וירידה תלולים בדרך אל האפיק ובחזרה ממנו, לצד הליכה נוחה לאורך הנחל. מי הנחל רדודים ואינם מתאימים לרחצה, אולם המסלול יפה בכל עונות השנה. בתחילת הקיץ שיחי ההרדוף ושיחי אברהם, צובעים את תוואי הנחל בסגול ובורוד ובאביב מרבדי תורמוסים מכסים את המדרונות שלאורך האפיק וצובעים את הדרך בצבע כחול עז. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 20%
משך: 4 שעות אורך: 7 ק"מ
ליד: קיבוץ גזית, כפר תבור עונה: כל השנה, מומלץ באביב

תואי שטח: קטעי עליה וירידה תלולים בדרך אל האפיק ובחזרה ממנו, תואי נוח לאורך הנחל
עומס: בד"כ לא עמוס
הגעה: המסלול יוצא מקיבוץ גזית. ההגעה מכביש 65.
התמצאות: סימון שבילים אדום-שחור-כחול
מפה: מפה מספר 3 - הגליל התחתון, העמקים והגלבוע

הגעה

משער הכניסה לקיבוץ גזית נסע ישר בהתאם לשילוט ולאחר שנעבור את הרפתות נפנה ימינה ונחבור אל דרך העפר שחוצה את שדות הקיבוץ. רחבת החניה נמצאת במרחק 250 מטרים מתחילת דרך העפר.

הגעה

הגעה

תחילת המסלול

לאחר שנחנה את הרכב, נשוב אל דרך הגישה (מסומנת באדום) ונמשיך צפונה עם כיוון ההגעה. לאורך צידו השני של השביל האדום (הצד שעולה מהוואדי ועובר בצמוד לגדר של רחבת החניה) נשוב בסיום המסלול.

לאורך השדות

השביל האדום ממשיך לאורך השדות ולאחר כ 350 מטרים פוגש שביל עפר שמסומן בשחור. בנקודת המפגש נפנה אל השביל השחור ונמשיך לאורכו כ 100 מטרים נוספים עד למפגש השבילים שחור-כחול.

תחילת השביל הכחול

השביל השחור פוגש את השביל הכחול לצד חורבה גדולה ששרידיה מועטים וכמעט שאינם ניכרים בשטח. בנקודת המפגש נפנה אל השביל הכחול ונחצה את החורבה.

לאורך המצוק

מקצה החורבה השביל ממשיך לאורך המצוק בדרך שצופה על הר יבנאל (לצפון מזרח) ועל תל רכש (למרגלות המצוק) המזוהה עם העיר התנכית אנחרת, שבנחלת שבט יששכר.

לאורך המצוק

בהמשך הדרך השביל הכחול מגיע אל אתר הנצחה שצופה על אפיק נחל תבור ועל ההרים שנישאים מעליו. אתר ההנצחה הוקם לזכרו של אורן ליפשיץ - חיל צה"ל בן המקום שנפל בלבנון. בסמוך לאתר עובר שביל ירוק שממשיך לאורך המצוק וחוזר אל נקודת המוצא.

הירידה אל האפיק

מאתר ההנצחה נרד עם השביל הכחול בדרך תלולה שמובילה אל אפיק נחל תבור. בתחילת הקיץ שיחי ההרדוף ושיחי אברהם, צובעים את תוואי הנחל בסגול ובורוד ובאביב מרבדי תורמוסים מכסים את המדרונות שלאורך האפיק וצובעים את הדרך בצבע כחול עז.

הירידה אל האפיק

הירידה אל האפיק

לאורך האפיק

במורד הדרך השביל פוגש את אפיק הנחל, פונה ימינה וממשיך לאורך הערוץ.

לאורך האפיק

הבריכה

באפיק הנחל נקוותה בריכה גדולה (היחידה במסלול) שממיה בד"כ עכורים ואינם מזמינים במיוחד

הבריכה

לאורך האפיק

לאורך האפיק

לאורך האפיק

לאורך האפיק

לאורך האפיק

לאורך האפיק

לאורך האפיק

הדרך חזרה

מהבריכה נמשיך בתוואי האפיק עד למפגש השביל הכחול עם שביל נוסף שמסומן באדום. בנקודת המפגש נפנה ימינה אל חלקו הצפון מערבי של השביל האדום ונטפס במעלה דרך ג'יפים תלולה בחזרה אל מגרש החניה.

הדרך חזרה

חזרה לראש העמוד