נחל ציפורי

מסלול קווי בתנאי שטח נוחים שעובר לאורך שביל ישראל. המסלול מתחיל בסמוך לטחנת הנזירים – טחנת קמח גדולה, בעלת מבנה ייחודי ומגיע אל מעין עין יבקע, ששפיעתו בחורף מרשימה. בקטע נחל ציפורי, שבין הטחנה למעיין, זורמים מים מטוהרים בכל ימות השנה. כבר בראשיתו, המסלול מתרחק מאפיק הנחל, עובר למרגלות ההרים שתוחמים את הגיא ומשקיף על הנחל ועל החלקות המעובדות שמקיפות אותו. לאורך האפיק עובר שביל נוסף שמסומן בכחול. בחורף, שטחים נרחבים משביל זה מוצפים והוא אינו מומלץ להליכה. הגעה

סוג מסלול: הלוך חזור צל: 10%
משך: 3 שעות אורך: 4.5 ק"מ
ליד: כפר חולד, חיפה עונה: ינואר-מאי

תואי שטח: שיפועים מתונים, דרך עפר נוחה
עומס: יתכן עומס באזור המעין (בעיקר בסופי שבוע)
הגעה: יש לפנות מכביש 70 אל כביש הגישה לכפר חולד
התמצאות: המסלול עובר לאורך שביל ישראל
מפה: מפה מספר 4 - הכרמל ורמות מנשה

הגעה

מכביש 70, בקטע שבין צומת זבולון לצומת סומך, יוצא כביש צר שמוביל אל הכפר חולד. ניתן לפנות אל כביש הגישה לישוב משני צידי כביש 70 בהתאם לשלטי הכוונה שמוצבים בשולי הדרך. לאחר הפניה נסע מזרחה, נחלוף על פני דרך הגישה לכפר חולד ונמשיך עוד כקילומטר וחצי עד לפניה חדה בקצה הכביש בפאתי הישוב רס עלי.

עצירה ותצפית בדרך אל נקודת המוצא

מקצה העיקול שלמרגלות הישוב רס עלי ישנה תצפית טובה מערבה על טחנות גבעת עליל (טחנות מרפוקה). הטחנות נבנו האחת על גבי השנייה באופן שאפשר לנצל את המים שהניעו את הטחנה העליונה ולהניע באמצעותם גם את הטחנה התחתונה. הטחנות שנבנו על גבי שרידים צלבניים, פעלו במהלך התקופה העות'מאנית וחדלו לפעול בהדרגה בתקופת המנדט.

הדרך אל נקודת המוצא - הפניה אל שביל העפר המסומן בכחול

מימין לעיקול שלמרגלות הישוב רס עלי יוצא שביל עפר משובש שמסומן בסימון שבילים כחול. בנקודה זו נפנה ימינה אל דרך העפר ונסע בזהירות עד לטחנת הנזירים. את הרכב נחנה לצד הדרך בסמוך לטחנה. (רחבת החניה שבתוך מתחם הטחנה היא שטח פרטי).

טחנת הנזירים

טחנת הנזירים היא טחנה גדולה שנבנתה בשני מפלסים על גדת נחל ציפורי. בכל מפלס פעלו שתי יחידות טחינה. המים שהניעו את היחידות במפלס הגבוה הופנו אל היחידות התחתונות והניעו גם אותן. בראשית המאה ה-19 הטחנה ננטשה, אך כעבור שני עשורים שופצה ע"י קבוצת משקיעים (שבראשה אנשי המסדר הכרמליתי) והוחכרה למפעילים מקרב תושבי הסביבה. בסוף שנות העשרים של המאה העשרים החלו לפעול באזור טחנות שהונעו באמצעים מודרניים וטחנת הנזירים נסגרה. כיום הטחנה שייכת למסדר הכרמליתי ומוחכרת לרשות ניקוז ונחלים קישון שמפעילה במקום מרכז הדרכה.

הדרך למעיין עין יבקע

מטחנת הנזירים נמשיך עם שביל ישראל עד למעיין עין יבקע: ממזרח לטחנה ובסמוך לה, הוצב גשרון מעל לאפיק נחל ציפורי. שביל ישראל חוצה את הגשר מתרחק מהאפיק ומכאן והלאה מתמיד לאורך הגדה הצפונית של הנחל.

מעבר לגשר

הדרך למעיין עין יבקע

הדרך למעיין עין יבקע

לאחר כחמש דקות, שביל ישראל סוטה מהדרך הראשית, פונה בחדות שמאלה (מבצע סיבוב פרסה) ומתחיל לעלות אל שולי הגבעות שתוחמות את העמק. מי שהחמיץ את הפניה והגיע אל אפיק הנחל ישוב על עקבותיו ויחזור כ 200 מטרים אל נקודת ההתפצלות.

הפניה החדה לכיוון הגבעות

הדרך למעיין עין יבקע

בהמשך, המסלול עובר לצד חורש נטוע בשביל שמשקיף על הנחל ועל החלקות המעובדות שמקיפות אותו.

הדרך למעיין עין יבקע

לאחר כקילומטר וחצי, המסלול עוזב את שביל ישראל, פונה ימינה לכיוון העמק, חוצה שדה ומגיע אל פלג מים זכים שיוצא ממעין עין יבקע.

מעיין עין יבקע

עין יבקע הוא מעיין איתן ששפיעתו (בתחילת הקיץ) חזקה. המעיין נובע מצפון לאפיק הנחל אל תוך בריכה ארוכה ממנה שרדו בשלמות הקיר הצפוני והקיר המזרחי שמתנשאים לגובה של כשני מטרים. את הבריכה בנו אנשי המסדר הכרמליתי, ככל הנראה על גבי שרידים עתיקים. הקירות הגבוהים העלו את מפלס המים ואפשרו להזרימם לאורך שולי הגיא עד לטחנת הנזירים. בסמוך למעין, לצד דרך העפר שמסומנת בכחול נמצא בית קברות ישן בו גדלים עצי אלון עתיקים.

מעיין עין יבקע

הדרך חזרה

בחורף יש לשוב אל טחנת הנזירים באותה הדרך שבה הגענו (לאורך שביל ישראל). ניתן לחזור אל נקודת המוצא גם לאורך דרך הג'יפים שמסומנת בכחול, אולם דרך זו בוצית מאוד, שטחים נרחבים ממנה מוצפים והיא חוצה את הנחל (שזרימתו בחורף עזה)

הדרך חזרה

חזרה לראש העמוד