תל יודפת

מסלול מעגלי וקצר בין שרידי העיר יודפת שחרבה במהלך המרד הגדול ברומים הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 0%
משך: שעה אורך: בקילומטר
ליד: יודפת עונה: כל השנה, פריחת חצבים בסתיו

תואי שטח: עליה קצרה לאורך המדרון המערבי, שאר המסלול עובר בתוואי מתון.
עומס: יתכן עומס בשבתות
הגעה: יש לפנות לתל יודפת מכביש הגישה לישוב יודפת
התמצאות: סימון שבילים שחור וכחול
מפה: מפה מספר 3 - הגליל התחתון, העמקים והגלבוע

הגעה

מכביש הגישה לישוב יודפת יוצא כביש סלול שמגיע עד לרחבת החניה שלמרגלות תל יודפת

יודפת במהלך המרד הגדול

יודפת הייתה אחת הערים שביצר מפקד המרד בגליל ובגולן – יוסף בן מתתיהו. יוסף בן מתתיהו פיקד על הקרבות בעיר וכאשר יודפת נפלה לאחר 47 ימי מצור, הסגיר עצמו לרומאים. כיוון שהתיידד עם אספסיאנוס חיוו ניצלו ובהמשך אף הוענקו ליוסף אזרחות רומית ומעמד שאפשרו לו להקדיש את זמנו לכתיבה. בספרו "תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים" מובא סיפור המערכה על יודפת באופן מפורט ואותנטי. בחפירות שנערכו בתל נמצאו עדויות רבות למערכה ובניהן קבר אחים ובו עצמותיהם של מאות מהרוגי העיר ומספר רב של ראשי חץ ואבני בליסטרה.

תחילת המסלול

המסלול מתחיל בסמוך לרחבת החניה לצד קבוצת עצי לבנה רפואית. מכאן יוצאים שני שבילים: שביל כחול שמטפס במעלה המדרון אל עבר ראש התל ושביל שחור שעובר בתוואי מישורי מעל הגאיות שמקיפים את התל. בצומת השבילים נפנה שמאלה אל השביל השחור ונמשיך לאורכו בדרך שצופה על רכס הרי יודפת.

רכס הרי יודפת

הר השאבי שנישא ממזרח להר מימין, עליו ניצבת יודפת המודרנית, מנציח את שמו של אלעזר בן שמי איש הכפר שאב שחרף את נפשו בקרב ההגנה על יודפת: בזמן שמגני יודפת העלו באש את אייל הברזל, אלעזר הצליח לכרות את ראש האיל ולחטוף אותו אל ראש החומה. גבורתו של אלעזר בן שמי עלתה לו בחייו, מעשהו משך אליו את קשתי הרומאים, חיציהם השיגוהו והוא צנח מהחומה ומת.

השביל השחור

המסלול השחור עובר בסמוך לשרידי ישוב דלים ומגיע אל רובע מגורים שמבין שרידיו בולט מקווה טהרה מטויח. באזור זה השביל פונה ימינה אל צידו הדרומי של התל, חולף על פני בור מים שלצידו שוקת חצובה ופוגש את השביל הכחול.

המקווה

השוקת

הטיפוס אל ראש התל

בנקודת מפגש השבילים המסלול חובר אל השביל הכחול ומטפס אל עבר ראש התל. לאורך השביל נחצבו בורות מים ומספר לא מבוטל של מערות ששמשו את תושבי יודפת העתיקה לצרכים מגוונים: בחלק מהמערות פעלו בתי בד, חלקן שמשו לאחסון ויש ששמשו כבורות מים.

חומת הסוגרים

בראש המסלול ניצב קטע מחומת הסוגרים של יודפת (חומה כפולה שהחללים בין שני קירותיה שמשו למגורים ולאחסון) ובראש התל מעל לשביל ולחומה נמצאים בורות מים נוספים ובניהם שני בורות סמוכים שמכילים מים בכל ימות השנה.

חזרה אל נקודת המוצא

לקראת סופו, השביל הכחול יורד מהתל לאורך סוללת המצור שהקימו הרומאים. הסוללה שנבנתה בשיפוע כנגד החומה, אפשרה לקרב את מכונות המצור אל ראש החומה ולאחר הבקעת החומה, אפשרה לחילי הלגיון לפרוץ אל תוך העיר.

החצבים

על המדרון המזרחי במרחק של כ 30 מטרים מהנקודה שבה השביל הכחול מתחיל לרדת מהתל ,פורחים בסתיו אלפי חצבים

חזרה לראש העמוד