ניצנה העתיקה

ניצנה העתיקה נבנתה בשני חלקים: עיר עליונה שהשתרעה על ראש התל ועל הגבעה שמדרום לו ועיר תחתונה שנבנתה על המדרון ועל המישור שלמרגלות התל. בראשית המאה ה 20 העותמאנים פרקו את מרבית מבני החורבה כדי לעשות שימוש מישני באבניה ומאוחר יותר, במהלך מלחמת העולם הראשונה, הקימו את בית החולים הצבאי שניצב כיום בראש התל. שביל קצר מטפס במעלה גרם מדרגות עתיק שמוביל מהעיר התחתונה אל העיר העליונה, מגיע אל המבנה שבראש התל וממשיך אל שרידי הכנסיות שמדרום לו. הגעה

סוג מסלול: קווי צל: 0%
משך: כחצי שעה אורך: קילומטר
ליד: ניצנה עונה: כל השנה

תואי שטח: עליה בגרם מדרגות ארוך שמוביל לראש התל.
עומס: את האתר פוקדים קבוצות של שוהים בלתי חוקיים הכלואים במתקן חולות הסמוך
הגעה: המסלול יוצא מרחבת החניה שסמוכה לאנדרטת חטיבה 8, כ 2700 מטרים דרום מזרחית לצומת ניצנה.
התמצאות: סימון שבילים ירוק
מפה: מפה מספר 16 - חולות ורמת הנגב

ניצנה

ניצנה הוקמה ע"י הנבטים לקראת סוף המאה השלישית לפני הספירה. לאחר הכיבוש הרומי העיר הדלדלה, אך ידעה עדנה מחודשת בתקופה הביזנטית (324-640) שבמהלכה הגיע העיר לשיאה. בתקופה זו נבנתה בעיר מצודה וכנסיות מפוארות ששלוש מהן נחשפו בחפירות. לאחר הכיבוש המוסלמי החלה דעיכה איטית של העיר שתושביה התקשו להתמודד עם עול המיסים עד שבמאה התשיעית היא ננטשה לחלוטין.

תחילת המסלול

המסלול מתחיל בשביל ירוק שיוצא מרחבת החניה שסמוכה לאנדרטה לזכר חללי הקרב על עוג'ה אל חפיר. הקרב על עוג'ה אל חפיר התחולל בשלהי מלחמת העצמאות, במסגרת מבצע חורב שנועד להסיג את הצבא המצרי מהנגב. מהאנדרטה המסלול ממשיך מערבה עד לגרם המדרגות העתיק שמטפס אל ראש התל.

העיר התחתונה

לפני הטיפוס, מומלץ לסטות מהשביל ולפנות שמאלה אל שרידי הכנסיה הביזנטית ("הכנסיה המזרחית") שנחשפה בשטח העיר התחתונה. כנסיה זו היא אחת משלושת הכנסיות שנחשפו בניצנה. לדעת החוקרים ניצנה ששכנה על אם הדרך שהובילה לסיני, שמשה כתחנה בדרכם של עולי הרגל למנזר סנטה קטרינה שבחצי האי ונראה שהכנסיות בעיר שכמותן חורגת מצרכי האכלוסיה המקומית נועדו לשרת גם את עולי הרגל.

העיר התחתונה

באר בסמוך לכנסיה

גרם המדרגות העתיק

העיר העליונה

המבנה שניצב כיום בראש התל הוא בית חולים שבנו העותמאנים עבור הפצועים מהחזית בסיני. בית החולים נבנה על גבי מצודה ביזנטית שהיתה חלק מקו הביצורים הביזנטי בספר הנגב. בצמוד לבית החולים ומצפון לו (כשעולים במדרגות, מימין למבנה העותמאני) וכן על הגבעה שמדרום לתל (כשעולים במדרגות, משמאל למבנה) ניצבים שרידיהן של שתי כנסיות: הכנסיה "הצפונית" והכנסיה "הדרומית". כנסיות אלו נחפרו לראשונה ע"י משלחת קולט (1935-1937) ובתחומן נמצאו 195 פפירוסים, רובם תעודות, מכתבים וחוזים שנכתבו למן תחילת המאה השישית ועד לסוף המאה השביעית.

בית החולים העותמאני

בית החולים העותמאני ושרידי הכנסיה הצפונית

מבית החולים לכנסיה הדרומית

לאחר הביקור בתל המסלול פונה דרומה וממשיך אל הכנסיה והמבנים שעל הגבעה שמדרום לתל.

הדרך חזרה

בתום הביקור בגבעה הדרומית, נשוב באותה הדרך אל החניה. מראש התל (כשהפנים מזרחה לכיוון גרם המדרגות) ניתן לצפות בשרידי העירה העותמאנית עוג'ה אל חפיר שנמצאת לצד הכביש המודרני שמוביל לעזוז. את מרבית מבניה של העירה הרס צהל בשנת 1956. ממערב לעירה בולט מגדל המים ששימש את קו הרכבת העותמאני לחזית בסיני (מלחמת העולם הראשונה).

מגדל המים של קו הרכבת העותמאני לחזית בסיני

חזרה לראש העמוד