גן לאומי עבדת

עבדת היתה עיר נבטית שנבנתה במאה השלישית לפני הספירה על דרך הבשמים. העיר הגיעה לשיאה במהלך התקופה הביזנטית וננטשה לאחר הכיבוש הערבי. מסלול קצר חוצה את העיר העתיקה, מגיע אל הכנסיות ואל המצודה הביזנטית, מבקר במקדשים הנבטים וממשיך בשביל מדברי עד למחנה הצבא הרומי. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 0%
משך: שעתיים אורך: 2.5 ק"מ
ליד: שדה בוקר, מדרשת בן גוריון. עונה: כל השנה

תואי שטח: המסלול מטפס מהחניון אל ראש התל ומשם ממשיך בדרך מישורית.
עומס: משתנה
הגעה: הגן הלאומי נמצא כעשרה קלומטרים מדרום למדרשת בן גוריון
התמצאות: שילוט מקומי.
מפה: מפה מספר 15 - הנגב התיכון

תחילת המסלול

ממרכז המבקרים של הגן הלאומי עבדת, שנמצא בסמוך לתחנת דלק בשולי כביש 40, יוצא כביש גישה מפותל שמטפס אל החניון שבראש התל. באמצע הדרך ישנו חניון נוסף שממנו מתחיל הטיול. מכאן יוצא גרם מדרגות עתיק שמטפס אל המבנה הביזנטי שניצב בסמוך לחניה.

הבית הבזנטי והמערות החצובות

המבנה שמתוארך לתקופה הביזנטית נבנה בסגנון נבטי טיפוסי. בגב המבנה נחצבה מערה שבה מכלול חדרים ומתקני איחסון .

המערות

על המדרון שלמרגלות העיר נחצבו בתקופות השונות מאות מערות. המערות שמשו בתחילה לקבורה, אולם בתקופה הבזנטית נחצבו בעורף הבתים גם יקבים ומחסני מזון.

בתוך המערה

כדי יין משוחזרים בתוך גומחות עתיקות בחדר המרכזי של המערה.

הדרך אל האקרופוליס

גרם מדרגות ארוך שעובר לצד הבית הביזנטי מטפס אל האקרופוליס (החלק הגבוה של העיר) של עובדת, שבו נבנו המקדשים הנבטים ומאוחר יותר, בתקופה הביזנטית, גם הכנסיות והמצודה.

הבית הביזנטי - מבט מלמעלה

הדרך אל האקרופוליס

הדרך אל האקרופוליס

גרם מדרגות עתיק שנבנה עבור באי המקדש הנבטי מטפס על קיר התמך של רחבת המקדש.

הכנסיה הצפונית

בקצה המדרגות ניצבת הכנסיה הצפונית של עובדת. כנסיה זו, הקדומה מבין כנסיות עובדת נבנתה בצורת בזיליקה. בחדר נפרד באגף המערבי של הכנסיה נבנה אגן טבילה בצורת צלב ולצידו אגן נוסף ששמש להטבלת תינוקות.

אגן הטבילה של הכנסיה הצפונית

המקדש הנבטי

לצד אגן הטבילה משתרעת רחבה שגובלת בשער משוחזר. השער והרחבה הם כל שנותר מהמקדש הנבטי. שאר חלקי המבנה פורקו בתקופה הביזנטית ותחתם נבנו הכנסיות. כתובת שנמצאה במקדש מציינת כי הוא שופץ בשנת 268 לספירה

כנסיית תיאודורוס הקדוש

המסלול יוצא מאיזור המקדש אל תוך חצר גדולה שבפינתה הדרום מערבית (בסמוך למקדש) נבנה בתקופה הביזנטית מנזר ובו כנסיה שכונתה כנסיית תיאודורוס הקדוש. בדומה לכנסיה הצפונית, גם כנסיה זו נבנתה בצורת בזיליקה. את האפסידות של הבזיליקה תחם סורג מעוטר עשוי שיש וגיר ובאפסיס המרכזי הוצב מזבח משיש. בריצפת הכנסיה נחשפו מצבות שהקדומה שבהן היא משנת 541 (שבה השתוללה בנגב מגפת הדבר). המצבה מציינת את שמו של זכריה בן יוחנן שנפטר בגיל 20 ונקבר ב"מרטיריון לתיאודורוס הקדוש" ובכך היא מעידה על שמו הקדום של המקום.

כנסיית תיאודורוס הקדוש - החדר שמצפון לאפסיס

כנסיית תיאודורוס הקדוש - האפסיס

כנסיית תיאודורוס הקדוש - מצבה בכניסה לחדר שמדרום לאפסיס

כנסיית תיאודורוס הקדוש - גרמנוס בן אלכסנדר

באגף הדרומי של הבזיליקה נמצאת מצבה נוספת של גרמנוס בן אלכסנדר שנפטר בשנת 550. בין הצלבים שבקצה הכתובת מופיע סמל נוסף שדומה למנורה. למרות חזות הסמל, אין מדובר במנורה: פרופסור אברהם נגב, חוקר הנבטים שחפר בעובדת זיהה את הסמל ככף תמרים

המקדש הנבטי

מכנסית תיאודורוס נשוב אל החצר הגדולה, נמשיך לאורכה ובטרם נכנס דרך שער צר אל תוך המצודה הביזנטית, נפנה ימינה אל המקדש הנבטי שבקצה הדרום מזרחי של הרחבה.

המקדש הנבטי

המצודה הביזנטית

שער צר מוביל מרחבת הכנסיות והמקדשים אל המצודה ביזנטית. את המצודה הקיפה חומה גבוהה בעלת ארבעה מגדלי פינה וארבעה מגדלים נוספים שנבנו בכל אחת מפאותיה. המצודה היתה חלק מהלמיס הארץ ישראלי - המערך הצבאי של הבזנטים בנגב.

מיד אחרי שהמסלול יוצא מרחבת הכנסיות ונכנס אל תוך המצודה, ניתן לפנות ימינה, לצאת מהשער הדרומי של המצודה ולחזות בעוצמת הביצורים.

הגת

מתחת לשער נמצאת גת גדולה ומפוארת.

השער הצפוני

ממול לשער הדרומי של המצודה נמצא השער הצפוני. ומעליו תבליט צלב

החומה הצפונית של המצודה

המגדל הדרום מזרחי

גרם מדרגות עתיק מטפס אל ראש המגדל הדרום מזרחי. מכאן יוצאת תעלה שהובילה את מי הגשמים אל בור המים שנבנה במרכז המצודה. דרך השער המזרחי, שניצב לצד המגדל, נצא מהמצודה ונמשיך אל מחנה הצבא הרומי שבפאתי העיר הקדומה

המחנה הרומי

דרך נוחה שיוצאת מהשער המזרחי של המצודה ממשיכה עוד כ 450 מטרים עד למחנה הרומי. המחנה השתרע על פני עשרה דונמים, סביבו נבנתה חומה שבה 12 מגדלים והוא הכיל 68 חדרי מגורים וחדרים נוספים שנבנו בצמוד לחומה

הרחוב הביזנטי

מהמחנה הצבאי נשוב אל המצודה הביזנטית ומהפינה הדרום מזרחית שלה נפנה שמאלה אל שביל צר שחוצה רובע מגורים מהתקופה הביזנטית.

מגדל התצפית הרומי

בקצה השביל, בסמוך לחניה העליונה של האתר ניצב מגדל מהתקופה הרומית שהשתמר על שתי קומותיו

הכתובת

כתובת ביונית משנת 294 לספירה שהוצבה מעל לפתח הכניסה מנציחה את בוני המגדל. הכתובת נפתחת בפניה אל זבס עבדת. על פי החוקרים, זבס עבדת הוא המלך עבדת השני שזכה להכנס לפנתאון האלים הנבטי כאל שמזוהה עם זאוס.

תצפית על הרובע הביזנטי מראש מגדל התצפית

חזרה לראש העמוד