פריחת אירוס הארגמן בשמורת אלוני קדימה

שמורת אלוני קדימה היא שריד קטן מאוד (כ 9 דונם) ליער הפארק שהשתרע בעבר באיזור השרון. בתחומי השמורה שרדו כמה עצי אלון התבור ולמרגלותיהם פורחים באביב מרבדי תורמוס ארץ ישראלי ואירוס הארגמן. מסלול קצרצר שמתאים למחצית השניה של חודש פברואר, חוצה את השמורה ומגיע אל מוקדי הפריחה. הגעה

סוג מסלול: קווי צל: ללא
משך: כ 10 דקות אורך: 350 מטרים
ליד: קדימה עונה: מחצית שניה של חודש פברואר

תואי שטח: מישורי
עומס: עמוס בעונת הפריחה (בעיקר בשבתות).
הגעה: מקצה רחוב חנקין שבמושב קדימה יוצאת דרך עפר שמגיעה אחרי כ 70 מטרים אל השמורה.
התמצאות: שביל קצר, מסומן ומגודר חוצה את השמורה ממזרח למערב.
מפה: מפה מספר 7 - השרון ומערב השומרון

הגעה

מקצה רחוב חנקין שבמושבה קדימה יוצאת דרך עפר שמובילה אל המושב צור משה. השמורה נמצאת לצד הדרך, במרחק 70 מטרים מקצה הרחוב.

שמורת אלוני קדימה

שמורת אלוני קדימה היא שריד קטן מאוד (כ 9 דונם) ליער הפארק שהשתרע בעבר באיזור השרון (יער פארק הוא יער המאופיין במרווחים גדולים בין העצים). בתחומי השמורה שרדו כמה עצי אלון התבור ולמרגלותיהם פורחים באביב מרבדי תורמוס ארץ ישראלי ואירוס הארגמן.

המסלול

שביל קצר באורך 170 מטרים חוצה את השמורה לרוחבה, עובר לצד מרבדי האירוסים ומגיע אל שדה התות שבקצה השמורה. האירוסים פורחים משני עברי השביל במהלך המחצית השניה של חודש פברואר.

המסלול

לאן נעלמו יערות השרון

במהלך התקופה העותמאנית הפך היער מקור חשוב לעצי הסקה והוא הלך והדלדל, אולם כריתה שיטתית ומאורגנת של יערות השרון החלה רק לאחר שאיברהים פאשה, בנו של שליט מצריים מוחמד עלי, כבש את א"י (1831) ויצא למצריים עצים שנכרתו ביער.

לאן נעלמו יערות השרון

מלחמת העולם הראשונה שפרצה כ 80 שנים לאחר מכן, היא שחתמה את הגולל על היער. במהלך המלחמה התמודדו העותמאנים עם מצור ימי שמנע אספקת פחם לארץ ובה בעת הוקם קו הרכבת לחזית בסיני שהגביר את הביקוש לפחם. כדי לספק את הביקוש הגובר, בוצעה כריתה מאסיבית ושיטתית של עצים שהחריבה לחלוטין את יערות השרון.

אירוס הארגמן ותורמוס ארץ ישראלי

שדה התות בסוף המסלול

חזרה לראש העמוד