אמות מים וחבצלות בחוף הקשתות

אמת המים הגבוהה לקסריה שנבנתה עם הקמת העיר פעלה ברציפות במשך 1200 שנים עד שהעיר חרבה בימי הבניים. בתקופה הביזנטית נבנתה בסמוך לאמה הגבוהה אמת מים נוספת (שמכונה "האמה הנמוכה") שהובילה לקיסריה מים מהנביעות שבאיזור ביצות כבארה. מסלול קוי שיוצא ממגרש החניה של חוף הקשתות עובר לאורך האמות ומגיע אל חבצלות החוף שפורחות בסוף הקיץ בשולי הדרך. הגעה

סוג מסלול: קווי צל: ללא
משך: כשעה אורך: קילומטר לאורך הצד הצפוני של האמה ושני ק"מ לאורך הצד הדרומי
ליד: קיסריה עונה: כל השנה, החבצלות פורחות מאוגוסט ועד ספטמבר

תואי שטח: מסלול מישורי (בחלקו הצפוני, המסלול עובר בחול)
עומס: בשבתות במהלך עונת הרחצה קיים עומס בחוף הסמוך.
הגעה: המסלול יוצא מחניון חוף הקשתות בקיסריה
התמצאות: המסלול עובר לאורך אמת המים.
מפה: מפה מספר 4 - הכרמל ורמות מנשה

תחילת המסלול

המסלול יוצא מחניון חוף הקשתות בקיסריה

תחילת המסלול

מרחבת החניה נפנה אל חוף הרחצה שנמצא מעבר לאמת המים ונמשיך לאורכה.

אמות המים לקסריה - האמה הגבוהה

אמת המים הגבוהה שנבנתה עם הקמת העיר (בתחילת המאה הראשונה לספירה) הובילה לקיסריה את מי מעינות שוני. בשנת 130 לספירה (כשנתים לפני פרוץ מרד בר כוכבא) נבנתה לכבוד ביקורו של הקיסר אדריאנוס אמה נוספת שהובילה מים ממעינות נחל תנינים. אמה זו נבנתה כחלק מהאמה המקורית ובצמוד לה.

אמות המים לקסריה - האמה הגבוהה

בעקבות שקיעת האמה באיזור הביצתי של המרזבה (האיזור שבין כביש 4 לכביש 2) הותקנו בתוך האמה צינורות חרס שנועדו למנוע נזילות ובשלב מאוחר יותר נבנתה הסתעפות (מערבית למושב בית חנניה) שנועדה לעקוף את האיזור הבעייתי. האמה היתה בשימוש גם בתקופה הצלבנית, אז נבנתה על גביה תעלה חדשה שפעלה עד לחורבן העיר בידי הממלוכים בשנת 1265.

האמה הגבוהה - הכתובות

לאורך האמה מתקופת אדריאנוס אותרו 10 כתובות בשפה הלטינית שהשאירו הליגיונות הרומים שבנו ושיפצו את האמה. (הליגיונות שהשתתפו בדיכוי מרד בר כוכבא, הועסקו גם בתיקון האמה). על הכתובות חקוק שמו של הליגיון ובמרביתן מצוין בנוסף גם שם הקיסר אדריאנוס. כתובת נוספת משנת 385 (בשפה היונית) מעידה על תיקונים שנערכו באמה בתקופה הביזנטית. באיזור המגודר של האמה, כמה עשרות מטרים לפני סוכת המציל נמצאת אחת הכתובות שהשאיר הליגיון העשירי.

האמה הגבוהה - חבצלת החוף

חבצלת החוף פורחת בחודשים אוגוסט וספטמבר לאורך תוואי האמה.

האמה הגבוהה - חבצלת החוף

האמה הנמוכה

כמאה וחמישים מטרים ממזרח לאמת המים הגבוהה ובמקביל לה ניצבת אמת מים נוספת שמכונה "האמה הנמוכה". אמה זו שנבנתה בתקופה הביזנטית הובילה לקיסריה מים מהנביעות שבאיזור ביצות כבארה. מכיוון שהמפלס באיזור הנביעות היה נמוך מדי מכדי להוביל את המים בכוח הגרביטציה, נבנה סכר (צפונית לג'סר א-זרקא) שחסם את שפך נחל תנינים וגרם לעליית מפלס המים.

האמה הנמוכה

נתיב האמה הנמוכה בולט מראש האמה הגבוהה לכל אורכו. ניתן להגיע אל האמה הנמוכה מכביש שיוצא מהקצה הצפוני של מגרש החניה. הכביש מגיע אל רחבה לא סלולה שמשיקה לשתי האמות.

החלק הדרומי של האמה הגבוהה

לאחר הסיור לאורך צידן הצפוני של אמות המים, ניתן לשוב אל החניה ומשם להמשיך דרומה לאורך שביל ישראל. חלק ניכר מצידה הדרומי של האמה הגבוהה (החלק שמדרום למגרש החניה) קרס מעוצמת גלי הים אולם כמה מקטעים שרדו וניתן להבחין בהם לאורך השביל.

החלק הדרומי של האמה הגבוהה

חזרה לראש העמוד