פארק בריטניה

טיול מעגלי בין תצפיות נוף, בוסתנים ושרידים היסטוריים בתווך שבין חורבת שקלון וחורבת עג'ור. קק"ל כינתה את המסלול בשם " שביל הבארות ובורות המים" שכן אלו פזורים לאורכו בשפע. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 20%
משך: שעתיים אורך: 3
ליד: בית שמש, זכריה עונה: כל השנה

תואי שטח: המסלול מורכב מקטעי עליה וירידה מתונים
עומס: בד"כ לא עמוס
הגעה: בצומת עזקה יש לפנות מכביש 38 לכביש 383, להמשיך עוד קילומטר וחצי ואז לפנות שמאלה אל הכביש הפנימי של הפארק
התמצאות: שביל ישראל וסימון שבילים אדום.
מפה: מפה מספר 9 - מבואות ירושליים

הגעה

מכביש 383 נפנה לפארק בריטניה, ניסע במעלה הכביש הפנימי של הפארק (אחרי תל עזקה הכביש מסומן בשחור) ונמשיך עד לצומת שבה הכביש חוצה דרך עפר שמסומנת בירוק. בצומת, שבה נפגשים הכביש שמסומן בשחור והשביל הירוק, נפנה ימינה אל דרך העפר ומייד נפנה שוב ימינה אל מגרש החניה שבו מתחיל ומסתיים המסלול.

תחילת המסלול

המסלול יוצא מפתח בגדר האבן שממול לרחבת החניה (בנקודה זו נמצא בור מים עתיק), חובר לשביל ישראל ומטפס בתוך החורש עד למערה חצובה שמוקפת בגדר אבן.

שרידים עתיקים

באיזור המערה ניתן לסטות ימינה אל דרך קצרה שמטפסת במתינות על הגבעה הסמוכה. חפירות ארכיאולוגיות שנערכו במקום חשפו ישוב קדום שלמרגלותיו מערת קולומבריום (אליה נגיע בהמשך המסלול). מהקצה הדרום מערבי של הגבעה ישנה תצפית אל עבר מישור החוף הדרומי.

הדרך אל מערת הקולומבריום

מהחורבה נשוב אל השביל ונטפס אל עבר חניון קק"ל שנמצא בתוך חורשת האורנים שעל ראש הגבעה. לפני שנמשיך עם שביל ישראל, נפנה ימינה אל עץ החרוב שניצב בסמוך לדרך הג'יפים שעוברת בשולי החניון. מעץ החרוב נפנה ימינה ונמשיך עם דרך הג'יפים עוד כ 150 מטרים עד שנגיע לרחבה קטנה (מאוד) שנמצאת מימין לדרך. קצה הרחבה תחום בשורת אבנים ומאחוריהם גדל שיח רחב שמסתיר את פתח המערה.

מערת הקולומבריום

כורי המערה הותירו בחלל המערה שלושה עמודי אבן שהקנו לה את צורתה הייחודית. הכוכים שנחצבו בקירות שמשו לגידול יונים.

חזרה אל שביל ישראל

מהמערה נשוב ונחבור אל שביל ישראל. לשם כך ניתן לחזור אל חניון קק"ל או להמשיך עם דרך הג'יפים שפוגשת את שביל ישראל למרגלות הגבעה.

הדרך אל חורבת שיקלון

מתחתית הגבעה השביל שב לעלות: המסלול עובר לצד גת חצובה ומשם ממשיך לטפס עד לגרם מדרגות עשוי קורות עץ

חורבת שיקלון

גרם המדרגות מוביל אל מערה התחומה במעקה ברזל. מהמערה נפנה שמאלה אל שביל קצר ולא מסומן שחוצה את חורבת שיקלון

חורבת שיקלון

חורבת שיקלון ניצבת על ראש גבעה נישאה שצופה מזרחה על עמק האלה. מרבית אבני הבניה של הישוב שהיה כאן נאספו לצורך בניה משנית או סוקלו ושובצו בטרסות הסמוכות. על פני השטח נותרו פריטים בודדים ובניהם עמוד, שפת באר ואבן ים של בית בד.

חורבת שיקלון

הדרך אל חורבת עג'ור

מחורבת שיקלון המסלול מתחיל לרדת ומגיע אל בור מים וגת נוספת.

הדרך אל חורבת עג'ור

במורד הדרך שביל ישראל חוצה את דרך העפר הירוקה (אותה פגשנו בתחילת המסלול) ופוגש שביל נוסף שמסומן באדום.

הדרך אל חורבת עג'ור

בנקודת המפגש המסלול חובר אל השביל האדום ונכנס אל תוך האזור החקלאי העתיק של חורבת עג'ור

הבארות

הדרך עוברת בשטח פתוח בין טרסות ומשוכות צבר ומגיעה אל באר מים עמוקה. מסביב לבאר פזורות שקתות שנחצבו בתוך גושי סלע. חלקה העליון של הבאר בנוי אבני גזית והמשכה חצוב בסלע

הדרך אל בית הבד

מאזור הבארות נמשיך עם הדרך (מספר דקות) עד לעיקול חד בשביל האדום שבסמוך לו ניצבים עמודי סימון של קק"ל. בעיקול נסטה מהדרך שמאלה לכיוון חרבת עג'ור ונעפיל בשביל צר ולא מסומן אל עבר מערה חצובה, שבתוכה פעל בית בד. שני עמודי סימון של קק"ל שהוצבו במעלה הגבעה מציינים את מיקום המערה.

בית הבד

בתוך המערה נותרו אבני ה"ים" וה"ממל" ששמשו לכתישת הזיתים ולצידם שרדה גם קורת העץ (בד) ששמשה לסחיטת המוהל (נוזל שמכיל שמן ומים). לאחר שהזיתים נכתשו, הרסק נאסף לתוך עקלים (סלים שטוחים השזורים בגסות) שהונחו זה על גבי זה מתחת לקורת העץ. קצה אחד של הקורה היה קבוע בקיר ועל הקצה שמנגד הונחו משקולות. הקורה הפעילה לחץ על העקלים והמוהל ניגר ונאסף.

בית הבד

הדרך חזרה

מבית הבד נשוב אל השביל האדום, נפנה מזרחה לכיוון הבוסתנים ונגיע אל באר נוספת שבסמוך לה עוברת דרך עפר רחבה.

הדרך חזרה

הדרך חזרה

השביל האדום עובר מימין לדרך העפר ובמקביל לה, חולף לצד שרידי מבנים ובין עצי חרוב וזית עתיקים ומשם ממשיך עד לחניה.

חזרה לראש העמוד