עכו העתיקה

מסלול מעגלי בין חומות ומבצרים, ארמונות, מעברי מסתור תת קרקעיים, ח'אנים, שווקים, מסגדים וכנסיות. המסלול חוצה את העיר העתיקה לאורכה ולרוחבה ומקיף חלק ניכר מאתריה החשובים. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 30%
משך: ארבע שעות אורך: 2.5 ק"מ
ליד: עכו עונה: כל השנה

תואי שטח: טיול עירוני בתואי שטח מתון
עומס: קבוצות בסמוך לאזורי העניין
הגעה: המסלול יוצא מקצה רחוב וייצמן בעכו
התמצאות: קיימים שילטי הכוונה למרבית האתרים
מפה: מפה מספר 2 - הגליל העליון

הגעה

המסלול מתחיל בחניון שנמצא בקצה רחוב ויצמן, בין אכסניית האבירים והשוק הלבן (מבנה עות'מאני צר וארוך שמורכב מקשתות רבות)

תחילת הסיור

מעבר לכביש, כ 50 מטרים מהחניון נמצא מגרש חניה גדול שגובל בחומה. המסלול נכנס אל גן מצודת עכו דרך השער הרחב שקבוע בצידה השמאלי של החומה (בסמוך לתחנת המשטרה) ומשם ממשיך ישר עד הקופות. לצורך הסיור יש לרכוש כרטיס שכולל כניסה לאולמות האבירים ולמנהרת הטמפלרים.

בורג' אל חזנה

מהקופות נצא אל חצר שבמרכזה מדשאה ירוקה. מימין ניצב המגדל העות'מאני בורג אל חזנה ששולב בחומה כחלק ממערך הביצורים של העיר.

בורג' אל חזנה

מימין לשער הכניסה של המגדל (בורג אל חזנה) מוצג אוסף של פגזי תותחים ורסיסי פגזים שנורו במהלך הקרבות שידעה העיר בתקופה העות'מאנית.

הכניסה אל המתחם הצלבני

בקצה השמאלי של המגדל, מעברה השני של המדשאה נמצאת הכניסה אל המתחם הצלבני של המסדר ההוספיטלרי. באופן פשטני ניתן לסווג את המבנים במתחם לשתי תקופות: המרתפים ולעיתים גם קומת הקרקע הם שרידי המצודה הצלבנית של המסדר ההוספיטלרי (מאות 12-13) ואילו הקומות הגבוהות יותר נבנו במהלך התקופה העות'מאנית (למן המאה ה- 18) על חורבות המצודה הצלבנית ותוך שימוש משני באבניה.

המתחם הצלבני

הכניסה למתחם הצלבני מובילה אל חצר פנימית שגובלת באולם צלבני גבוה (מול הכניסה) ובשער קמור (מימין לכניסה). מהשער יוצאות מדרגות שמובילות אל "אולם האסורים" וגשר שדרכו נמשיך לאחר הביקור באולם.

אולם האסורים

"אולם האסורים" הוא מרתף רחב ידים שבקירותיו נחשפו גומחות חצובות שאליהם ככל הנראה נקשרו שלשלאות.

סיור בחדרים שגובלים בחצר המצודה

מ"אולם האסורים" נעלה ונחבור אל הגשר הסמוך. מקצה הגשר נפנה ימינה וניכנס אל מכלול החדרים הצפוני שגובל בחצר המצודה. מהמכלול הצפוני נפנה אל "אולם העמודים" ומשם נצא אל צידה הדרומי של חצר המצודה, בסמוך לחדר האוכל ולמנהרה ההוספיטלרית.

המכלול הצפוני

המכלול הצפוני מורכב מתשעה חדרים צרים שנבנו לאורך החומה הצפונית. מרבית החדרים במכלול שמשו כמחסנים.

אולם העמודים

מהמכלול הצפוני נפנה אל "אולם העמודים". האולם שיעודו המקורי אינו ידוע, הושתת על שלושה טורי עמודים רבועים שתמכו ב 24 קמרונות.

חדר האוכל

מ"אולם העמודים" נצא אל חצר המצודה. בסמוך ליציאה נמצאת הכניסה לחדר האוכל ולמנהרת הביוב ההוספיטלרית.

המנהרה ההוספיטלרית

מנהרת הביוב ההוספיטלרית שאורכה המקורי הוא כ 400 מטרים, שנעה את שפכי המצודה אל הנמל. קטע המנהרה שהוכשר למבקרים יוצא מהמצודה ההוספיטלרית ומוביל עד למרתפי כנסית סנט ג'ון.

כנסית סנט ג'ון

כנסית סנט ג'ון לא שרדה את גל הבניה המאסיבי שפקד את העיר במאה ה 18 וכמו מבנים צלבניים אחרים, היא פורקה (להוציא מרתפיה) והפכה למקור זמין של אבני בניה איכותיות.

כנסית סנט ג'ון

ביציאה מהכנסיה מוצגת מצבתו של הבישוף הצלבני של נצרת שנקבר בכנסיה

היציאה מהמתחם הצלבני

המסלול יוצא ממרתפי הכנסיה, ממשיך לאורך שביל קצר ויוצא דרך אחת מחנויות "הבזאר הטורקי" אל תוך השוק (המעבר בתוך החנות הוא מעבר רשמי ומוסדר).

הדרך חזרה למצודת עכו

ה "בזאר הטורקי" הוא שוק מקורה שהוקם בשלהי המאה ה 18. מקצה הבזאר נפנה (ימינה ואז שוב ימינה) אל תוך הסימטה, נעבור ליד הכניסה לחמאם אל באשא (הביקור כרוך בתשלום נוסף) ונגיע אל בנין הסאריה שניצב בסמוך לחמאם.

בנין הסאריה

מבנה זה שימש כארמונו של אחמד אל-ג'זאר ומאוחר יותר הוסב למטה הממשל.
אחמד אל-ג'זאר, שכינויו ניתן לו בשל אכזריותו הרבה כלפי נתיניו, היה המושל העות'מאני של מחוז צידון. בשנת 1775 עמד ג'זאר בראש כוח שהביס את דאהר אל-עומר - שליט הגליל שמרד בשלטון העות'מאני. לאחר ניצחונו, אל-ג'זאר הכיל את שלטונו גם על הגליל והפך את את עכו, בירתו של דאהר לבירתו שלו. בשנת 1799 במהלך שלטונו של ג'זאר ניסה נפוליאון לכבוש את עכו. כישלון המערכה על עכו הביא לסיום המערכה בארץ ישראל ולחזרתו של נפוליאון לצרפת.

מסגד אחמד אל-ג'זאר

מבנין הסאריה נמשיך לאורך הרחוב עד למסגד אל-ג'זאר שנבנה בשנת 1781 ע"י ג'זאר.

מסגד אחמד אל-ג'זאר

מסגד אחמד אל-ג'זאר

חצר המסגד

את חצר המסגד תוחם מבנה צר שמורכב משלוש פאות ובו עשרות חדרים. המבנה מוקף בארקדה המושתתת על שדרת עמודי שיש וגרניט שהובאו מחורבת קסריה.

חצר המסגד

מול הכניסה למסגד ניצב רהט טהרה מפואר וממזרח לו, שעון שמש משיש ועליו כתובת הקדשה הנושאת את שמו של ג'זאר. ממערב למסגד ניצב מבנה קטן בו קבורים ג'זאר ויורשו סולימאן פאשה.

חצר המסגד

חזרה לרחוב ויצמן - הדרך אל טיילת החומות

מהמסגד נמשיך ישר אל רחוב ויצמן (שלאורכו נסענו בתחילת המסלול), נפנה שמאלה ואחרי כ 150 מטרים נגיע אל גרם המדרגות שעולה אל טיילת חומות היבשה . בדרך נחלוף שוב על פני הכניסה למצודת עכו – הזדמנות טובה להשיב את מכשיר ההדרכה הקולי.

טיילת חומות היבשה

בסמוך למדרגות נמצא מוזיאון הפולקלור "אוצרות בחומה" (כרטיס למוזיאון כלול בכרטיס המשולב לאולמות האבירים) אם נביט מראש החומה אל עבר העיר, נבחין בשרידי חומה נוספת. חומה זו, כמטר עובייה, נבנתה ע"י דאהר אל-עומר בין השנים 1750-1751 על תוואי החומה הצלבנית ותוך שימוש במקטעים ששרדו ממנה.

טיילת חומות היבשה

לאחר שכבש את עכו בשנת 1775 , החל ג'זאר לחזק את חומות העיר. החומה המאסיבית שלמרגלותינו היא מאוחרת יותר. חומה זו על מגדליה נבנתה ע"י ג'זאר לאחר מצור נפוליון (1799). את עבודת הביצורים סיים בשנת 1814 סולימאן פאחה יורשו של ג'זאר. בתקופה זו הוצבו על החומות התותחים שנמצאים כאן כיום.

טיילת חומות היבשה

הדרך לח'אן א-שווארדה

המסלול יורד מהחומה בגרם מדרגות רחב שבראשו שני מגדלי שמירה קטנים וממשיך ישר עד לכביש שבקצה הגן.

הדרך לח'אן א-שווארדה

מקצה הגן נפנה ימינה ולאחר כ 120 מטרים (בסמוך לכיכר פרחי) נעבור מתחת לשער ונכנס אל ח'אן א-שווארדה.

ח'אן א-שווארדה

החאן הוקם ע"י דאהר אל-עומר במהלך המאה ה-18 מסביב לחצר מוקפת ארקדה שבמרכזה רהט. השער דרכו עברנו וזה שממולו, נפרצו בקירות הח'אן בתקופת המנדט הבריטי.

בורג' א-סולטן

בסמוך ליציאה מהח'אן ניצב בורג' א-סולטן – מגדל צלבני (מהמאות 12-13) ששובץ בחומת העיר העות'מאנית ושימש כחלק ממערך ההגנה שלה.

הדרך אל ח'אן אל-פראנג

המסלול יוצא מהח'אן דרך השער הנגדי, פונה ימינה וממשיך לאורך חומת הים המזרחית.

הדרך לח'אן אל-פראנג

בהמשך הדרך מתרחקת מהים, ממשיכה בין בתי העיר העתיקה ומגיעה אל מסגד שנבנה בפאתי הכיכר שסמוכה לנמל. מצידה השני של הכיכר ניצב מגדל השעון של ח'אן אל-עמדן. בטרם נמשיך אל ח'אן אל-עומדן נפנה אל הסמטה שגובלת במסגד, ניכנס דרך שער שמעליו תבליט אריה מכונף (סמלה העתיק של ונציה) ונמשיך עד לח'אן אל-פראנג.

ח'אן אל-פראנג והדרך אל ח'אן אל-עומדן

ח'אן אל-פראנג' (ח'אן הפרנקים) הוא הח'אן העתיק ביותר בעכו שעדין עומד על תילו. הח'אן נבנה ע"י סוחרים צרפתים בראשית התקופה העות'מאנית (המאה ה- 16) על חורבות הרובע הצלבני ונציאני ובסמוך לנמל. הקומות העליונות הנראות כיום הן תוספות מאוחרות שנבנו במהלך המאה העשרים. מח'אן אל - פראנג' נשוב אל הכיכר ונמשיך לכיוון מגדל השעון שנבנה מעל לכניסה הדרומית של ח'אן אל-עומדן. מכיוון שהכניסה הדרומית חסומה, נקיף את המבנה וניכנס לח'אן דרך הכניסה הנגדית. (הסמוכה למוצא מנהרת הטמפלרים שבה נעבור בדרך חזרה)

חאן אל-עומדן

ח'אן אל- עומדאן הוא מבנה דו קומתי גדול ומפואר, שנבנה ע"י ג'זאר בשלהי המאה ה- 18. את חצר הח'אן מקיפה ארקדה המושתתת על עמודי גרניט עתיקים שהובאו לכאן מחורבות קיסריה. מגדל השעון שנבנה בשנת 1905 הוא אחד מני רבים שהוקמו ברחבי האימפריה העות'מאנית לכבוד יום השנה ה - 25 לשלטונו של הסולטאן עבד אל-חמיד (שחל בשנת 1901). ארבעת השעונים שבראש המגדל אינם אוטנטיים: הם הותקנו בשנת 2001 במסגרת פרויקט חינוכי של עירית עכו. הח'אן טרם שופץ וכיום לא ניתן להיכנס לחצר אלא רק למבואותיו הצפוניים.

הדרך אל טיילת חומות הים

מהח'אן נמשיך (עם כיוון ההגעה) עוד כ 150 מטרים לאורך הסימטה ונגיע אל כניסה מוצנעת בחומה שמובילה למתחם המסעדות. המתחם ממוקם על שפת ה"נמל הפיזני" – מפרצון הנמצא ברובע הפיזני צלבני של העיר, שלמרות שמו ככל הנראה לא שימש כנמל. מקצה המתחם יוצא גרם מדרגות שמטפס אל טיילת חומות הים. נציין כי אין זה מעבר פרטי כי אם דרך הגישה הרישמית לאתר.

לאורך החומה

המסלול ממשיך לאורך החומה, עובר את כנסית סנט ג'והן ויורד בגרם מדרגות רחב אל הכיכר שלמרגלות המגדלור.

הירידה מהחומה

המנהרה הטמפלרית

מהמדרגות נמשיך ישר עוד כ 100 מטרים עד לצריף שמשמש כשער הכניסה למנהרת הטמפלרים. בתוך הים בין המגדלור לבין מגדל בורג' אל-קאשלה נמצאים יסודות המצודה הצלבנית של המסדר הטמפלרי. המעבר בין המצודה לתוככי העיר התאפשר באמצעות מנהרה תת קרקעית באורך 350 מטרים שלפתחה אנו עומדים. הביקור במנהרה כרוך בתשלום (הכלול בכרטיס המשולב לאולמות האבירים).

הדרך חזרה

המנהרה מסתיימת בסמוך לח'אן אל-עומדאן המרוחק כ 700 מטרים מהחניון. ניתן לחזור לחניה בדרך שבה הגענו (הדרך שעוברת לאורך חומת הים וחוצה את ח'אן א-שווארדה) או דרך סמטאות השוק.

חזרה לראש העמוד