הגנים הבהאים בעכו- אחוזת בהג'י

סיור קצר באחוזת בהג'י שבה חי וניקבר מיסד הדת הבהאית - הבהאא אוללה. המסלול יוצא מתוך מבנה שער שבמרכזו מזרקה וממשיך בקו ישר עד למקדש שבו קבור הבהאא אוללה. חלקו הראשון של המסלול עובר בשביל מוקף צמחיה, שמסתיים לצד שער ברזל גבוהה. מהשער יוצא שביל נוסף שחוצה את הגנים הפנימיים של האחוזה ומגיע עד הכניסה למקדש. לצד המקדש ניצב הבית שבו התגורר הבהאא אוללה בערוב ימיו. הגעה

סוג מסלול: הלוך חזור צל: ללא
משך: עד שעה אורך: קילומטר (חצי ק"מ לכל כיוון)
ליד: עכו,בוסתן הגליל. עונה: כל השנה

תואי שטח: הסיור עובר בתוך גן פסטוראלי לאורך שביל חצץ מישורי ונוח.
עומס: יתכנו קבוצות
הגעה: האתר סמוך לצומת שמרת (כביש 4)
התמצאות: שביל ישר מוביל מהכניסה עד לקצה המסלול
מפה: מפה מספר 2 - הגליל העליון

הגעה

בצומת שמרת (הנמצאת בין קיבוץ שמרת לקיבוץ לוחמי הגטאות) נפנה מכביש 4 אל כביש 8510. לאחר הפניה נמשיך עוד כ 900 מטרים ואז נפנה שמאלה אל כביש הגישה לגנים הבהאים.

הסטוריה

מקורה של הדת הבהאית בדת הבאבית שנוסדה בפרס בשנת 1844. מכיון שהדת החדשה התפלגה מהאסלם השיעי, השלטונות בפרס ניסו לעצור את התפשטותה, רדפו את מאמיניה ובשנת 1850 הוציאו להורג את מייסד הדת, סיד עלי מוחמד שיראזי (ה"באב"). את מקומו של הבאב טפס בהדרגה מירזא חוסיין עלי נורי, שנודע לימים כבהאא אוללה. לאחר נסיון התנקשות כושל של מאמינים באבים בשאה הפרסי, גורש הבהאא אוללה מפרס לעיראק העות'מאנית ולאחר תלאות רבות הוגלה לארץ ישראל (1868) ונכלא למשך שנתיים במצודת עכו.

הסטוריה

לאחר שחרורו, נשלח הבהאא אוללה למעצר בית בבית עבוד שבעכו ובערוב ימיו התגורר באחוזת בהג'י שבה גם ניקבר (1892). בהאא אוללה נטש את הדת הבאבית שאת הנהגתה ירש מה"באב" ויסד תחתה את הדת הבהאית, דת שוויונית הדוגלת בעקרונות ליבראליים. בדת החדשה נשמר מקומו של מייסד הדת הבאבית כנביא שבישר את בואו של הבהאא אוללה.

תחילת הסיור

המסלול יוצא מתוך מבנה שער שבמרכזו מזרקה וממשיך בקו ישר עד למקדש שבו קבור הבהאא אוללה - מיסד הדת הבהאית.

הגנים החיצוניים

חלקו הראשון של המסלול עובר בשביל מוקף צמחיה, שמסתיים לצד שער ברזל גבוהה.

הגנים הפנימיים

מהשער יוצא שביל נוסף שחוצה את הגנים הפנימיים של האחוזה ומגיע עד הכניסה למקדש.

הגנים הפנימיים

הגנים הפנימיים

הגנים הפנימיים

חזרה לראש העמוד