נבוריה ומצוקי דלתון

מסלול קצר אל שרידי בית הכנסת הקדום של נבוריה ואל מצוקי נחל דלתון.הגעה

  • אין להתקרב אל שפת המצוק.
סוג מסלול: קווי צל: 50%
משך: עד שעה אורך: קילומטר
ליד: צפת, עמוקה עונה: כל השנה

תואי שטח: ירידה (ועליה) מתונה
עומס: בד"כ לא עמוס
הגעה: מכביש 886 יש לפנות אל דרך נוף צרה ומפותלת שמסומנת בירוק ולהמשיך עוד כ 3.2 ק"מ עד לחניה.
התמצאות: השביל שמוביל מבית הכנסת למצוקים מסומן בשחור
מפה: מפה מספר 2 - הגליל העליון

תחילת המסלול

המסלול יוצא ממגרש חניה קטן שנסלל בשולי דרך נוף יער ביריה, בסמוך לבית הכנסת הקדום של נבוריה.

בית הכנסת הקדום של נבוריה

בית הכנסת נבנה במאה השניה לספירה אך חרב ברעש האדמה של שנת 363. בחפירות האתר נחשף משקוף ועליו כתובת המעידה שבית הכנסת נבנה מחדש בשנת 564. הישוב ננטש במהלך המאה השביעית לספירה, לאחר הכיבוש הערבי.

משקוף בית הכנסת

המשקוף ששנחשף באתר נושא תבליט מנורה מוקפת זר שמצדיה חקוקה הכתובת: "למספר ארבע מאות ותשעים וארבע שנה לחורבן הבית נבנה בשרר חננא בן ליזר ולוליאנא בר יודן". כלומר, בית הכנסת נבנה 494 שנים לאחר כשלון המרד הגדול וחורבן הבית השני (494 שנים אחרי שנת 70) בעת כהונתם של חננא בן ליזר ולוליאנא בר יודן.

הדרך אל מצוקי דלתון

שביל שחור שיוצא מבית הכנסת, חוצה מדרון מיוער ולאחר מספר דקות פוגש דרך ג'יפים שעוברת לאורך מצוק דלתון. בסמוך לנקודת המפגש (משמאל) נמצא שער בקר ממנו ניתן להמשיך אל המצוקים

מצוקי דלתון

מעברו השני של השער יש לפנות ימינה ואז להמשיך מעט קדימה (צפונה) אל עבר הסלעים שמעל למצוק. סכנת נפילה: באיזור המצוקים יש לנהוג במשנה זהירות ובכל מקרה, אין להתקרב אל שפת המצוק.

מצוקי דלתון

גובהו המקסימאלי של המצוק הוא כ 20 מטרים ופסגתו צופה על עמק החולה, הגולן והחרמון.

מצוקי דלתון

עין נבוריה

מהמצוקים יש לשוב באותה הדרך אל המכונית ולנסוע עם הכביש עוד כ 200 מטרים עד למעגל תנועה שמימין לו נמצא המעין. (לא מומלץ ללכת רגלית לאורך הכביש מכיון שמדובר בעיקול מסוכן וחסר שוליים) ניתן להגיע אל עין נבוריה גם ברגל, לשם כך יש לחבור אל צידו השני של השביל השחור (שמוביל מבית הכנסת דרומה), לחצות את הכביש ולהמשיך לאורכו עד למעין. דרך זו מגיעה גם אל כבשן סיד עתיק אולם היא כרוכה בטיפוס מיותר על הגבעה הסמוכה באיזור שבו השביל סבוך והעבירות גרועה.

עין נבוריה

עין נבוריה הוא מעין שכבה דל (לא מתאים לרחצה) ששימש את תושבי נבוריה. לצד המעין נחצבו שקתות ומימיו משמשים מוקד משיכה למספר מיני דו חיים, בניהם גם קרפדות.

קרפדות בעין נבוריה

קרפדות בעין נבוריה

קרפדות בעין נבוריה

חזרה לראש העמוד