נחל כזיב ומבצר המונפורט

טיול מעגלי אל מבצר המונפורט,ואל אפיקו האיתן של נחל כזיב. הגעה

סוג מסלול: מעגלי צל: 60%
משך: 5 שעות אורך: 7 ק"מ
ליד: מעלות, מעליא עונה: קיץ (המסלול פורח מאמצע אפריל עד אמצע מאי)

תואי שטח: ירידה ארוכה אל אפיק הנחל, תואי מתון לאורך האפיק, כניסה למיים לצורך חציית האפיק, עליה מאומצת בסוף המסלול
עומס: יתכנו קבוצות לאורך המסלול
הגעה: מהכניסה למעליא יש להמשיך אל כביש הגישה למצפה הילה
התמצאות: סימון שבילים אדום-ירוק-שחור
מפה: מפה מספר 2 - הגליל העליון

הגעה

בצומת מעליא נפנה אל תוך הישוב ונסע ישר במעלה הכביש עד שנצא מהכפר. בהמשך הדרך חולפת עלפני הכניסה למצפה הילה ומעט אח"כ הכביש הסלול מסתיים. מקצה הכביש יוצאים שני שבילי עפר המסומנים בכחול ובאדום. בנקודה זו נפנה ימינה אל השביל האדום ונסע לאורכו כמאתיים מטרים עד לרחבת החניה.

תחילת המסלול

מהחניה נשוב אל השביל האדום ונמשיך בירידה עד למבצר המונפורט. תחילת השביל עוברת בדרך ג'יפים רחבה אך בהמשך השביל נעשה צר ותלול.

הדרך למבצר המונפורט

הדרך למבצר המונפורט

הדרך למבצר המונפורט

במורד הדרך המסלול נכנס אל תוך חפיר חצוב בסלע וממשיך לצד שרידי ביצורים עד לפתח המבצר.

מבצר המונפורט

בתקופת הממלכה הצלבנית הראשונה פעלו בארץ שני מסדרים צבאיים – המסדר הטמפלרי והמסדר ההוספיטלרי. רק לקראת סוף המאה ה-12,מספר שנים לאחר מסע הצלב השלישי וכינון הממלכה הצלבנית השנייה, נוסד מסדר שלישי - המסדר הטבטוני, שאיגד את האבירים הגרמניים. מבצר המונפורט, שבניתו החלה לקראת סוף שנות השלושים של המאה השלוש עשרה, נבנה ע"י הטבטונים ושימש את מטה המסדר. המבצר נכבש בשלהי התקופה הצלבנית ע"י הסולטן הממלוכי ביברס (1271) שאפשר לאבירים לסגת אל עכו עם רכושם ועם ארכיון המסדר.

מבצר המונפורט - מגדל העוז

לאחר שניכנס אל מתחם המבצר נפנה שמאלה ונטפס אל שרידי מגדל העוז של המצודה. מראש המגדל ניתן להשקיף על תוואי נחל כזיב ועל הים התיכון.

מבצר המונפורט - מגדל העוז

ממגדל העוז ישנה תצפית נאה על שאר חלקי המצודה: מבין השרידים בולטים שני קירות גבוהים הניצבים זה לזה. משמאל לקיר האורך נבנו מספר חדרים ששמשו למלאכות היום יום של המבצר ומימין לקיר נבנתה כנסייה.

מבצר המונפורט

מבצר המונפורט - הכניסה אל אולם האבירים

גרם מדרגות שיוצא מפתח בקיר המערבי של הכנסייה (קיר האורך הניצב), מוביל אל אולם האבירים שבו שרדו שלושה עמודים גדולים (שניים מהם טמונים בקיר הגובל בכנסייה) המעידים על מימדיו המקוריים של המבנה.

מבצר המונפורט - אולם האבירים

מבצר המונפורט - המשך הירידה לכיוון נחל כזיב

השביל האדום יוצא מאולם הכנסייה, יורד אל חלקו התחתון של המבצר ועובר לצד המרתפים (שמעליהם נבנה אולם האבירים) ובסמוך למגדל שמירה ששרד בשלמותו.

מבצר המונפורט - המגדל

מבצר המונפורט - מערכת הביוב וסימני החפירה

מכאן המסלול מתעקל לאורך הקיר המערבי של המבצר שבמרכזו ניכרים סימני חפירה סימטריים (בסמוך לתעלת הביוב של המבצר). יתכן כי מדובר באחד מניסיונות הצבא הממלוכי למוטט את קירות המבצר.

הירידה אל אפיק נחל כזיב

בהמשך, המסלול מגיע אל מחסום רכב, פונה ימינה ויורד עד לאפיק נחל כזיב.

המפגש עם אפיק הנחל

במורד הדרך בסמוך לאפיק הנחל השתמר מבנה צלבני מרשים על שתי קומותיו (הכניסה אל המבנה אסורה ומסוכנת). השביל האדום חוצה את הנחל בסמוך למקום נביעתו של מעיין עין מצור ופוגש מעברו השני שביל שמסומן בירוק.

לאורך אפיק הנחל

בנקודת מפגש השבילים המסלול פונה ימינה וממשיך עם השביל הירוק לאורך קטעו האיתן של הנחל.

לאורך אפיק הנחל

המסלול עובר במרחק מה מן האפיק, חוצה אותו מגדה לגדה ומגיע אל טחנת קמח שהגג שלה מזדקר בשולי השביל (ניתן לרדת לאורך קיר הטחנה אל אולם המבנה).

לאורך אפיק הנחל

בהמשך, המסלול חולף על פני שביל שחור שמעפיל אל מושב גורן. בנקודה זו השביל הירוק נכנס אל תוך חורש עבות, ממשיך לצד האפיק וחוצה את הנחל בתוך המים שמגיעים בקיץ עד לגובה הבירכיים. לאחר כקילומטר השביל הירוק פוגש שביל נוסף שמסומן גם הוא בשחור. שביל זה מוביל בחזרה אל הרכבים.

לאורך אפיק הנחל

הדרך לעין טמיר

בטרם נפנה אל השביל השחור, נמשיך כמאה מטרים עם השביל הירוק עד לרחבה סלעית שבתוכה מתחתר הנחל. בקצה המזרחי (המרוחק) של הרחבה נובע עין טמיר.

הדרך לעין טמיר

עין טמיר

סדק צר שאינו בולט בשטח מוביל אל ניקבה ארוכה וחשוכה לחלוטין שנחצבה בסלע (דרוש פנס). פתח הכניסה לניקבה צר מאוד אך מיד לאחריו החציבה מתרחבת והמעבר הופך נוח יותר. תקרת הנקבה נמוכה ולעיתים לא מתאפשרת הליכה זקופה (ישנו קטע קצר שבו נזדקק לכל ארבעת הגפיים). מפלס המים בנקבה משתנה, אך על פי רוב הוא אינו עובר את איזור הירכיים.

הדרך חזרה

מהמעיין המסלול שב אל מפגש השבילים ירוק-שחור, פונה אל השביל השחור ומטפס בתוך חודש סבוך עד לחניון. הטיפוס במעלה השביל אינו קל מפאת אורכו (כשני קילומטרים) ומכיוון שראשיתו תלולה יחסית. מהשביל יוצא מסלול טבעתי (מסומן בכחול) שעובר לאורך שפת המצוק. מסלול זה שמאריך את הדרך בכשעה מומלץ בחודש מאי, כאשר השושן הצחור פורח.

הדרך חזרה

הדרך חזרה

חזרה לראש העמוד